Globalny rynek drobiu doświadczył stopniowo poprawiających się warunków w pierwszej połowie 2019 r., A według Rabobanku, tendencja ta utrzyma się w nadchodzących miesiącach.

Głównym motorem poprawy sytuacji na rynku jest bardziej zrównoważona podaż na kluczowych rynkach, takich jak Brazylia Tajlandia, USA i UE. Nastąpiła stopniowa poprawa, mimo że obroty światowego handlu rozczarowują z powodu bieżących problemów handlowych. Chiny mają najlepiej prosperujący przemysł drobiarski, z wyjątkowo wysokimi cenami drobiu z powodu przejścia z wieprzowiny na drób w wyniku pogarszającej się sytuacji z afrykańskim pomorem świń (ASF) i bardzo niskim poziomem zapasów.

Światowy rynek drobiu miał dużą nadwyżką podaży w drugiej połowie 2018 i na początku 2019 r. Znacznie wpłynęło to na ceny produktów drobiowych sprzedawanych na całym świecie. Równowaga na rynku stopniowo powraca, napędzana silniejszym popytem na mięso z Azji i Afryki. Mimo to, globalny wolumen handlu w I kwartale 2019 r. wynosił zaledwie 2,8 mln ton i był najniższy od 2015 r. Wskazuje to na utrzymujące się na problemy w handlu drobiu i niskie ceny mięsa z piersi.

Sytuacja na chińskim rynku będzie miała pewien wpływ na rynki światowe. Będzie to głównie dzięki wsparciu cenowemu w krajach eksportujących wieprzowinę. Ale tak długo, jak Chiny nie pozwolą na większy import, będzie to miało stosunkowo ograniczony wpływ na światowy handel drobiu, z wyjątkiem krajów, które mogą eksportować, takich jak Brazylia, Tajlandia i Argentyna, a wkrótce Rosja.