Jak napisała Rada Federalna, od tego momentu tak zwana homogenizacja nie jest już dozwolona. Do tej pory samce były zabijane mechanicznie. Metodę tę stosowano jednak w ostatnich latach tylko w kilku wylęgarniach i w wyjątkowych przypadkach

Kantonalne służby weterynaryjne w Szwajcarii są odpowiedzialne za wprowadzenie zakazu rozdrabniania żywych piskląt. W ramach swoich działań kontrolnych zapewnią one przestrzeganie zakazu w danych wylęgarniach. Ponadto zabijanie CO2 pozostaje dozwolone.

Według Rady Federalnej alternatywa dla istniejących metod zabijania ma wkrótce zacząć funkcjonować. Dzięki metodzie określania płci przed wykluciem w przyszłości powinno być możliwe ustalenie płci piskląt na bardzo wczesnym etapie po zapłodnieniu.

W ten sposób jaja wylęgowe z zarodkami samców mogą zostać wcześnie wyeliminowane. Nie wykluwałyby się by się już samce kurcząt ras nieśnych.

Obecnie te metody nie są szeroko stosowane. Jednak kilka międzynarodowych firm i uniwersytetów bada i rozwija metodę komercyjną eliminowania jaj zawierających zarodki samców.