- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie wydał postanowienie o wygaszeniu wcześniejszej decyzji, dotyczącej zorganizowania grzebowiska w Lipowcu Kościelnym - powiedział w środę wójt tej gminy Jarosław Goschorski. Dodał, iż obecna decyzja została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który występował wcześniej o zatwierdzenie takiej działalności.

Jak zaznaczył, ponieważ w pisemnej decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mławie mieszkańcy Lipowca Kościelnego dopatrzyli się błędu - chodziło o niewłaściwą datę - jeszcze w nocy z wtorku na środę kontynuowali swój protest w miejscu planowanego wcześniej grzebowiska. - Błąd w piśmie został sprostowany. Protestujący mieszkańcy już się rozeszli - dodał Goschorski.

Wcześniej, w poniedziałek, podczas nadzwyczajnej sesji radnych gminy Lipowiec Kościelny przyjęto uchwałę sprzeciwiającą się uruchomieniu tam grzebowiska dla drobiu padłego na północnym Mazowszu w wyniku ptasiej grypy. Samorząd gminy przesłał stanowisko sprzeciwiające się utworzeniu tam grzebowiska m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W ramach prowadzonego protestu mieszkańcy miejscowości zebrali ok. 500 podpisów.

Głównym powodem sprzeciwu, jak podkreślali samorząd i mieszkańcy Lipowca Kościelnego, była lokalizacja grzebowiska powyżej ujęcia wody w odległości ok. 400 metrów, a także bliska odległość od zabudowań mieszkalnych - ok. 100 metrów.

Grzebowisko zaoferowane przez jednego z przedsiębiorców w Lipowcu Kościelnym miało powstać na terenie o powierzchni 3 ha w wyrobisku po kopalni żwiru. Taka lokalizacja i powierzchnia obiektu, według Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, umożliwiłaby pomieszczenie martwego ptactwa z całej epizoocji, czyli z terenów północnego Mazowsza, wokół Żuromina i Mławy, gdzie występuje ptasia grypa - w całym województwie zanotowano dotychczas ponad 80 pierwotnych ognisk tej choroby; na fermach zalega rozkładający się padły i zagazowany drób oraz jaja, odpady wymagające utylizacji.

Wcześniej na utworzenie grzebowiska dla drobiu padłego na północnym Mazowszu w wyniku ptasiej grypy nie zgodził powiat żuromiński. Do składowania martwych ptaków poszukiwano alternatywnych lokalizacji. Przeciwko utylizacji na poligonie w Orzyszu drobiu padłego z powodu ptasiej grypy na fermach na Mazowszu zaprotestowali samorządowcy gmin Pisz, Biała Piska i samej gminy Orzysz. Jak podał we wtorek MON, po analizie uznano, że składowanie skażonego drobiu na terenie wojskowym nie będzie możliwe.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu obszarów wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski. Obejmuje ona 7 powiatów na terenie 4 województw. Na Mazowszu strefa ta obejmuje powiaty: żuromiński, mławski oraz sierpecki.