Ognisko (2021/74) zostało stwierdzone w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 19 800 sztuk drobiu (kury i kaczki), zlokalizowanym w miejscowości Krasne Potockie (gmina Chełmiec, powiat nowosądecki) w woj. małopolskim. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, w miejscu, gdzie wykryto ognisko prowadzona była działalność o charakterze odchowu drobiu i sprzedaży. Jest to ognisko "kontaktowe" związane z dystrybucją kaczek przez pośrednika z woj. śląskiego, który w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego dokonał zakupu drobiu w okresie inkubacji choroby ze stwierdzonego na terytorium Czech ogniska tej choroby.

Kolejne ognisko (2021/75) wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 32,2 tys. kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Swojęcin (w gminie Lutocin, powiat żuromiński), woj. mazowieckie. Ognisko zostało wykryte w gospodarstwie położonym w obszarze zapowietrzonym (3 km) wokół stwierdzonego wcześniej ogniska (nr 63) tj. wokół pierwszego ogniska grypy ptaków w tym powiecie. Ze wstępnych informacji wynika, że między tymi ogniskami nie ma powiązań epizootycznych.

Grypę ptaków (ognisko 2021/76) stwierdzono też w miejscowości Nowy Nakwasin (w gminie Koźminek, powiat kaliski) woj. wielkopolskie, w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniejszymi ogniskami choroby w tym powiecie. W gospodarstwie tym utrzymywano prawie 6 tys. kaczek.

Ognisko wirusa (HPAI) wykryto też w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Sobiesęki (gmina Brzeziny, powiat kaliski) w woj. wielkopolskim, w którym znajdowało się ok. 8,5 tys. kaczek. Jest to pierwsze ognisko grypy ptaków w tej gminie. Natomiast w powiecie kaliskim łącznie w marcu br. potwierdzono 33 ogniska HPAI.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, służby przystąpiły do likwidacji stad.

W poprzednim tygodniu Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o 11 wykrytych ogniskach, największe było w powiecie żuromińskim, gdzie utrzymywano ponad 414 tys. kur niosek.

Najwięcej ferm kur nieśnych zlokalizowanych jest na terenie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego - blisko 60 proc. całej produkcji krajowej.

Obecną epidemię grypy ptaków w Polsce wykryto 24 listopada ub.r. na fermie kur niosek w gminie Wolsztyn w woj. wielkopolskim. Do końca grudnia stwierdzono 19 ognisk choroby, a od stycznia br. - 77 ogniska.

Poprzednia epidemia HPAI pojawiła się w Polsce na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020 r. Wówczas w sumie stwierdzono 35 ognisk tej choroby, głównie w stadach kaczek i indyków. Ostatni przypadek stwierdzono 31 marca br. w woj. lubuskim. W tym czasie choroba zaatakowała drób w dziewięciu województwach.