Aktualne wyzwania rynkowe - zwłaszcza kryzys wywołany pandemią COVID-19 nie ułatwia osiągnięcia zadowalającej ceny skup wyprodukowanych kurcząt. Jedyne co możemy zrobić, by zachować oczekiwaną opłacalność produkcji to optymalizować parametry prowadzonej przez nas produkcji. O tym jak doskonalić technologię chowu porozmawiamy już dziś z ekspertami Agrifirm Polska, podczas przygotowanego wspólnie webinarium. 

W pierwszej części wydarzenia Mateusz Brylewski - technolog d.s. żywienie drobiu opowie na temat roli żywienia kurcząt w pierwszym etapie tuczu. Jako, że brojlery są genotypem o wyjątkowo dużym potencjale wzrostowym, wymagają one dostarczenia najwyższej jakości paszy, która pokryje wszystkie potrzeby pokarmowe zwierząt. Specjalista opowie o tym jak uniknąć błędów, które mogą kosztować nas grube pieniądze. 

W drugiej części webinarium głos zabierze Barbara Wójtowicz - specjalistka d.s. żywienia drobiu. W swoim wykładzie opowie ona o technologicznych aspektach prowadzenia tuczu brojlerów. Nie zabraknie z pewnością aspektów dotyczących utrzymania wysokiego poziomu higieny produkcji, czy zapewnienia zwierzętom odpowiedniego mikroklimatu. 

Zapraszamy do rejestracji udziału w spotkaniu i zadawaniu pytań ekspertom!