Brytyjscy naukowcy chcą użyć modyfikacji genomu do hodowli kurczaków opornych na grypę, w celu zapobiegania przenoszeniu wirusa z dzikiego ptactwa na ludzi.
Wirusolog profesor Wendy Barclay z Imperial College London stwierdziła, że pierwsze genetycznie zmodyfikowane zwierzęta wylęgną się w tym roku w Roslin Institute na Uniwersytecie w Edynburgu.
DNA ptaków zostało zmienione za pomocą technologii Crispr / Cas w taki sposób, że stały się one całkowicie odporne na grypę. Pomysł ten ma na celu hodowlę drobiu, który może stanowić swego rodzaju "bufor" między dzikimi ptakami i ludźmi, a tym samym zapobiegać pandemiom grypy.
Już w 2016 r. profesor Barclay poinformowała, że wraz z kolegami zidentyfikowała gen kodujący białko, które stanowi podstawę dla wszystkich wirusów grypy do zarażenia gospodarza. W testach laboratoryjnych komórki bez tego genu były całkowicie odporne na wirusy grypy.
Według profesor, DNA kurcząt powinno być teraz zmienione, tak, aby zmiany genetyczne wpłynęły tylko na część kluczowego białka. Jednak badacz dostrzega jedną z największych przeszkód w utrzymywaniu ptaków z modyfikowanym genomem przez producentów drobiu. Prawdopodobieństwo drób taki nie zostanie zaakceptowany przez znaczną część konsumentów jest duże.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)