Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie z 21 maja w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym na Mazowszu dopuszcza się już m.in. organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków. Nie obowiązuje także m.in. nakaz utrzymywania gęsi w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych - poinformowano w środowym komunikacie.

Do 1 lipca zostało potwierdzonych 129 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa mazowieckiego. Drób na fermach i w gospodarstwach, gdzie wystąpiła choroba, został zlikwidowany. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.

Ostatnie ognisko grypy ptaków zostało stwierdzone 28 czerwca 2021 r. w gospodarstwie, w którym było 106 szt. drobiu. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Wola Prażmowska w gminie Prażmów, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie.

W 2021 r. w sumie wykryto w Polsce 338 ognisk grypy ptaków, zlikwidowano kilkanaście milionów sztuk kaczek, indyków, gęsi i kurczaków. Szczególnie trudna sytuacja była w woj. mazowieckim, głównie w powiatach żuromińskim i mławskim, gdzie jest zgromadzonych wiele kurników.