Pojawienie się szczurów na fermie to zapowiedź niemałych problemów. Gryzonie są nie tylko nosicielami groźnych dla ludzi i zwierząt chorób, lecz swoją obecnością powodują rozliczne straty gospodarcze: niszczą instalacje, podkopują konstrukcje budynków, zjadają i zanieczyszczają paszę.

Aby zapobiec pojawieniu się niechcianych lokatorów na fermie, należy wdrożyć działania prewencyjne. Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie budynków i ich otoczenia. Wszelkie nieszczelności w murach, ścianach, oknach i drzwiach powinny być zniwelowane.

Zabezpieczyć należy również otwory w budynkach np. wloty i wyloty kanałów wentylacyjnych, oraz miejsca wprowadzenia kabli. Uszczelnienia i zabezpieczenia można dokonać przy pomocy betonu, siatek stalowych o drobnych oczkach (montowanych w otworach okiennych, otworach wentylacyjnych).

Gryzonie mogą przedostawać się do wnętrz szczelinami pomiędzy drzwiami i podłogą, warto, zatem, aby były one jak najmniejsze. Skutecznym utrudnieniem mogą okazać się progi drzwiowe (dobrze zastosować je dodatkowo w pomieszczeniach z paszą). Drzwi wejściowe powinny być wyposażone w samozamykacz.

Warto pamiętać, że w zapobieganiu pojawieniom się gryzoni niemałą rolę odgrywa najbliższe otoczenie fermy: system drenarski musi być drożny, aby zapobiec gromadzeniu się wody wokół budynku i tym samym tworzeniu dogodnych warunków dla gryzoni, pas o szerokości kilku, kilkunastu metrów wokół budynku powinien być wolny od nasadzeń drzew i krzewów, (które ułatwiają szczurom dostanie się do wnętrza), w najbliższym otoczeniu budynków powinna panować czystość, resztki pasz muszą być natychmiastowo (podobnie jak odpadki) usuwane, teren regularnie sprzątany.

Nie będzie to wabikiem dla zwierząt, a w razie ich pojawienia się - umożliwi szybkie zidentyfikowanie po pozostawianych śladach.

Na obecność gryzoni wskazują nory, odchody, specyficzny zapach w pomieszczeniach, odgłosy, rozsypana pasza. Na brak ich obecności wskazują pajęczyny, pyły i kurze.

Pomocne w prowadzeniu monitoringu są także specjalne przynęty. Mogą być ustawiane wewnątrz i na zewnątrz budynków, ich regularna kontrola umożliwia precyzyjną ocenę stanu faktycznego (obecność lub brak szczurów na fermie).