Ponad 20 tysięcy indyków z gospodarstwa w powiecie Soest w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz 9,5 tysiąca kaczek z gospodarstwie w miejscowości Moeser w Saksonii-Anhalt zostało poddanych ubojowi sanitarnemu. Jak podaje agencja Reuters postępowanie to było wynikiem wykrycia dwóch ognisk niebezpiecznego wirusa ptasiej grypy (H5N8).

W ostatnich tygodniach w Niemczech zakaźny szczep wirusa stwierdzono u około 540 dzikich ptaków, a także w kilku gospodarstwach zajmujących się hodowlą drobiu. Warte odnotowania jest także to, że problem ten dotyka producentów na kilka dni przez świętami Bożego Narodzenia, które zwykle wiązały się ze wzmożonym popytem na tego typu mięso, a więc z pewnością ten rok będzie trudniejszy dla branży drobiarskiej.

W związku z ostatnimi wydarzeniami niemiecki rząd wprowadził ostrzejsze przepisy sanitarne, aby zapobiec zakażeniu drobiu przez dzikie ptactwo, a także wydał zlecenia utrzymania restrykcyjnych zasad higieny w pomieszczeniach inwentarskich w regionach o podwyższonym zagrożeniu. Natomiast jeśli doszłoby do wykrycia groźnego wirusa, konieczne jest natychmiastowe odizolowanie ptactwa i ubój sanitarny.

Wiele z krajów Europejskich, a także Izrael w ostatnich tygodniach nękanych jest wirusem ptasiej grypy. W przypadku Francji rozszerzono ograniczenia dla całego kraju po wykryciu kilku przypadków ognisk H5N8 w gospodarstwach, a w miniony piątek pierwszy przypadek wystąpienia wirusa odnotowano na farmie w Wielkiej Brytanii.