Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie Paweł Piotrowski poinformował, że w miejscowościach Cełujki (pow. bialski) oraz Stary Uścimów (pow. lubartowski) stwierdzono ogniska ptasiej grypy.

- Łącznie w obu ogniskach było blisko 60 tysięcy indyków. Kończy się ich utylizacja. W okolicach wykrytych ognisk będą prewencyjnie wybijane również inne indyki. W samym pow. lubartowskim w promieniu jednego kilometra od wykrytego ogniska do wybicia jest 250 tys. indyków, choć to jeszcze nie ostateczna liczba - zaznaczył Piotrowski.

Dodał, że hodowcom zostaną wypłacone odszkodowania. Wstępne straty wynikające z konieczności utylizacji zwierząt, zutylizowania paszy, dezynfekcji sprzętu, łącznie z kosztami odszkodowaniami, szacowane są na ponad 10 mln zł.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością.