W Finlandii rząd chce znacznie zaostrzyć przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt w hodowli zwierząt. Między innymi projekt, który został przedłożony w Parlamencie, przewiduje całkowity zakaz kastracji prosiąt.

Zakaz wejdzie w życie po dwunastoletnim okresie przejściowym. Ponieważ nowelizacja prawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie na początku 2023 r., nie będzie to miało miejsca przed 2035 r. Finlandia jest liderem w dziedzinie dobrostanu zwierząt w Europie i zabroni chirurgicznej kastracji prosiąt po okresie przejściowym, powiedział jednak minister rolnictwa Antti Kurvinen, odnosząc się do projektu ustawy.

Lokalni hodowcy trzody chlewnej od dawna pracują nad poprawą dobrostanu swoich zwierząt i jest to naturalne przedłużenie tej pracy.

Usuwanie rogów i sterylizacja w zasięgu wzroku

Zgodnie z projektem, po wejściu w życie planowanej ustawy kastracja prosiąt może nastąpić dopiero po podaniu środka przeciwbólowego. Po czteroletnim okresie przejściowym znieczulenie miejscowe byłoby wówczas obowiązkowe.

Znieczulenie mogą wykonywać rolnicy lub pracownicy po odpowiednim przeszkoleniu. Jesienią ministerstwo planuje powołanie grupy roboczej, która przygotuje niezbędne środki prawne do zniesienia chirurgicznej kastracji.

W przyszłości usuwanie rogów bydła powinno być dozwolone tylko po podaniu środka przeciwbólowego. Ministerstwo rolnictwa wyda rozporządzenie w tej sprawie w późniejszym terminie.

Zakaz utrzymywania na uwięzi

Zgodnie z wnioskiem w przyszłości dotacje inwestycyjne będą dostępne wyłącznie dla obór i stajni z hodowlą na wolnym wybiegu oraz boksów lub pastwisk.

Utrzymywanie bydła i koni na uwięzi zostanie zakazane po pięcioletnim okresie przejściowym. Zakaz stosowania stałych klatek porodowych przy budowie nowej chlewni powinien obowiązywać.