Afrykański pomór świń (ASF) to wyjątkowo groźna, nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików, stanowi w ostatnich latach poważny problem w Rosji i państwach położonych na Kaukazie (Gruzja, Armenia).

Zasadnicze straty związane z wystąpieniem ASF związane są przede wszystkim z całkowitym zablokowaniem importu świń oraz mięsa wieprzowego z krajów dotkniętych ASF przez kraje wolne od tej choroby. Podczas seminarium, informacje o doświadczeniach w zwalczaniu choroby przekażą prelegenci z państw, w których choroba obecnie występuje (Federacja Rosyjska), jak również przedstawiciele państw, w których choroba występowała w poprzednich latach (Hiszpania, Włochy). Prezentacje na temat przygotowań służb weterynaryjnych oraz środków podejmowanych w celu ochrony terytoriów krajów przed wniknięciem tej groźnej choroby wygłoszą przedstawiciele delegacji Białorusi, Ukrainy, Polski i Niemiec oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

W ramach posiedzenia przewidziane jest również spotkanie Głównych Lekarzy Weterynarii organizowane przez Komisję Europejską oraz posiedzenie grupy roboczej Głównych Lekarzy Weterynarii organizowane przez Polską Prezydencję, w którym uczestniczyć będą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Rady UE.
W tygodniu wypełnionym spotkaniami, przewidziano także czas poświęcony prezentacji Krakowa oraz walorów pięknej i pełnej tradycji ziemi małopolskiej. Goście odwiedzą m.in. kopalnię soli w Wieliczce oraz Zachowawczy Ośrodek Hodowli Żubra w Niepołomicach.

Spotkanie odbędzie się w dniach 26 - 29 września br.