- Przy wyborze zwierzęcia domowego często kierujemy się wyglądem zwierzęcia i wybieramy np. psy z krótkim pyskiem lub koty ze składanymi uszami - napisał minister. Jego zdaniem często nie mamy świadomości, że zwierzęta wyhodowane w ten sposób niezwykle cierpią. Minister poinformował o rządowych planach w piśmie, które przekazano w piątek członkom izby niższej parlamentu.

Zakaz hodowli zwierząt o zewnętrznych cechach szkodliwych dla zdrowia

- Psy ze zbyt krótkimi pyskami często nie mogą nawet normalnie oddychać, a koty ze złożonymi uszami mają nieprawidłową chrząstkę, która może sprawiać im wiele bólu - tłumaczył Adema. Dlatego gabinet przygotowuje specjalną listę zwierząt, których posiadanie będzie zabronione.

Wprowadzenie zakazu będzie trudnym zadaniem, ale jestem zdeterminowany, aby do tego doprowadzić - zadeklarował minister rolnictwa.

Zakaz hodowli zwierząt o zewnętrznych cechach szkodliwych dla zdrowia obowiązuje w Niderlandach od 2014 r. Jak zauważa jednak dziennik "NRC" zwierzęta są nadal szeroko dostępne u hodowców, ponieważ Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) go nie egzekwuje.