Hanna Zalewska z centrum prasowego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi oraz Pride of Poland 2022 poinformowała, że podczas poniedziałkowej Letniej Aukcji Koni Arabskich Summer Sale w stadninie w Janowie Podlaskim stadniny państwowe w Janowie Podlaskim Michałowie i Białce oraz hodowcy prywatni wystawili do sprzedaży 25 koni arabskich czystej krwi, spośród których 19 znalazło nabywców.

W sumie ze sprzedaży uzyskano wynik 402 tys. euro" - przekazała Zalewska. Poinformowała, że najwyższą cenę osiągnęła michałowska 5-letnia Wieża Orientu, która została wylicytowana za 81 tys. euro przez kupca z Belgii. "Jest to zdecydowanie najwyższa kwota uzyskana podczas aukcji Summer Sale w ciągu ostatnich kilku lat"- dodała.

Druga pod względem wylicytowanej kwoty - 11-letnia siwa klacz Piękna Dama z Michałowa - osiągnęła 39 tys. euro, natomiast 35 tys. euro - 13-letnia Tartina z Janowa Podl. Pierwsza znalazła nabywcę w USA, a druga - w Austrii.

Poniedziałkowa aukcja Summer Sale zakończyła czterodniowe wydarzenie w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

W niedzielę podczas 53. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim wystawiono 20 koni arabskich czystej krwi - 16 klaczy i 4 ogiery - w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Sprzedano 14 koni za prawie 1,6 mln euro. Najwyższą cenę na licytacji - 400 tys. euro - osiągnęła 9-letnia klacz Esmeraldia ze stadniny w Michałowie. Wylicytował ją nabywca z Francji.

W niedzielę zakończył się 44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który trwał trzy dni w stadninie w Janowie Podlaskim. Do tegorocznego pokazu zgłoszono około 120 koni, zarówno ze stadnin państwowych - w Janowie Podlaskim, Michałowie, Białce - jak i należących do prywatnych właścicieli. Międzynarodowe jury oceniało konie w 11 klasach, w zależności od wieku, osobno klacze, osobno ogiery. Sędziowie oceniali m.in. budowę koni (głowę, tułów, kończyny), ale także ich zachowanie w ruchu.

Najlepszym koniem tegorocznego pokazu została siwa 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Wygrała ona także Czempionat Polski klaczy starszych. Zdobyła również nagrody dodatkowe, m.in. uznana została za najpiękniejszą klacz pokazu.

W ubiegłym roku podczas Summer Sale sprzedano 19 koni za łączną kwotę 254 tys. euro. Za najwyższą cenę - 27 tys. euro - sprzedana została gniada klacz El Azja ze stadniny w Michałowie.

Podczas ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę blisko 1,6 mln euro. Najwyższe ceny na licytacji - po 450 tys. euro - osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady ogier Equator oraz siwa klacz Emandorissa.