W aukcji wezmą udział konie arabskie oraz pełnej krwi angielskiej - powiedział Chalimoniuk. Dodał, że aukcja cieszy się zainteresowaniem, do dziś udział w niej potwierdziło 40 kupców.

Wstęp na aukcję dla publiczności jest bezpłatny. Impreza odbędzie się w sobotę na II trybunie Toru Służewieckiego w Warszawie.

Jak wyjaśnił prezes PKWK, zimowa aukcja jest odpowiedzią na oferty składane przez kupców. Cena wywoławcza koni będzie odpowiadała ofercie. Dodał, że jest to cena akceptowalna dla stadniny, ale kupiec każdy będzie mógł ją przebić.

Kolejną istotną sprawą jest "rozpoczęcie procesu porządkowania umów dzierżaw". Dotychczas umowy dzierżawy konia powstawały wewnątrz stadnin i były one różne, nie zawsze w pełni zabezpieczały interes właściciela koni - wyjaśnił.

"Chcemy wprowadzić jednolity wzór umów dzierżawy dla wszystkich państwowych stadnin. Będzie on jawny, opublikowany na stronie internetowej (PKWK)" - poinformował Chalimoniuk. Określi on m.in. zasady pozyskania embrionu, sposób ubezpieczenia konia, zasady podziału uzyskanych nagród podczas dzierżawy. Kwota za dzierżawę zaś zostanie określona na aukcji - dodał.

Obecny na konferencji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że sukcesem była janowska aukcja koni, a teraz powstała kolejna inicjatywa świadcząca o dobrej kondycji hodowli koni w Polsce.

- Myślę, że nie będzie ludzi w Polsce, którzy będą opowiadali o upadku koni arabskich - powiedział. Dodał, że cieszy się, że rozwija się także hodowla koni w prywatnych stadninach.

- Natomiast państwo swój obowiązek w postaci utrzymania zasobów genetycznych będzie realizowało i to niezależnie od tego, ile to będzie kosztowało - zapewnił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że będą podejmowane działania, które mają bardziej urynkowić handel końmi, ale "państwowe konie nie będą sprzedawane z wolnej ręki, a tylko na aukcjach" - podkreślił.

Jak mówił, stadninami mają kierować fachowcy, a więc w stadninach m.in. koni arabskich będą organizowane konkursy na prezesów. Poinformował, że Rada ds. Koni spełniła swoje zadania i dlatego została rozwiązana. Zapowiedział też, że będzie się "bardziej wsłuchiwał" w głos właścicieli prywatnych stadnin.

Odnosząc się do zimowej aukcji ocenił, że dobrze, iż taka inicjatywa powstała, bo jest to promocja koni. -Chcemy w przyszłym roku rozszerzać sporty jeździeckie, trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem toru wyścigowego w Krakowie - dodał.

Chalimoniuk poinformował także, że w 2020 r. organizatorem najsłynniejszej w kraju aukcji koni arabskich "Pride of Polnad" będzie Polski Klub Wyścigów Konnych. W marcu zostanie ogłoszona lista koni, które zostaną wystawione na sprzedaż, tak by wszyscy zainteresowani mogli się z nią zapoznać.

Na konferencjach prasowych będzie przedstawiany stan przygotowań do aukcji. Dodatkowo na aukcji "Pride of Poland" odbędzie się aukcja na dzierżawy koni. Promocja imprezy ruszy od lutego - poinformował prezes PKWK.

- Rozmawiamy też, żeby w ramach tej poniedziałkowej aukcji "Summer Sale" umożliwić sprzedaż koni arabskich także z zagranicy (...), by powstało coś w rodzaju aukcji "Pride of Europe - powiedział Chalimoniuk.