- Aktualnie w naszym kraju hucuły hodowane są we wszystkich województwach. Mamy prawie 300 stajni hodowlanych - zauważył dyrektor.

Gibała, który jest także przewodniczącym Komisji Księgi stadnej koni huculskich w Polsce, zaznaczył, że "każdego roku organizowanych jest 14-16 imprez poświęconych wyłącznie koniom tej rasy, w których bierze udział 550-600 koni". - Dla innych ras takich imprez jest nie więcej niż trzy, cztery rocznie - dodał.

Regionem wiodącym w hodowli hucułów jest Podkarpacie. - Bieszczady, Beskid Niski, czy pogórza Dynowskie i Przemyskie stwarzają dobre warunki do hodowli tej związanej z warunkami górskimi rasy koni - mówił Gibała.

Na Podkarpaciu w 70 stajniach przebywa 509 klaczy. Są tam też dwie największe w Polsce hodowle tych koni. W Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka hodowanych jest ok. 120, a w stadninie w Bieszczadzkim Parku Narodowym ponad 60 hucułów. Również największa w Polsce tabunowa hodowla konia huculskiego znajduje się w Polanie w Bieszczadach.

Ćwierć wieku temu w Polsce było niespełna 400 koni huculskich. - Wzrost liczebności tych zwierząt to efekt prowadzonego programu ochrony rasy - powiedział Gibała.

Przypomniał, że "konie huculskie w naszym kraju są rasą zachowawczą objętą programem ochrony", a dzięki "temu programowi zostały one uratowane przed wyginięciem". - Stało się tak dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Na początku było kilka osób. Teraz to już mamy rzesze hodowców koni huculskich. Wśród pionierów przywrócenia tej rasy jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej, który hucuły hoduje od 33 lat - mówił dyrektor.

Hucuły można używać m.in. do jazdy wierzchem, zaprzęgu, hipoterapii. Są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Ich przodkami były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami.

Ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

Pierwsze stacje huculskich ogierów rasowych powstały na Huculszczyźnie w 1899 roku z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Rolniczego i Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Na początku XX wieku tymi końmi zainteresował się rząd Austrii, po wprowadzeniu do wyposażenia armii karabinów maszynowych. Okazało się, że koń huculski doskonale się nadaje do transportu karabinów maszynowych, szczególnie w terenie górskim.

Obie wojny światowe zniszczyły hodowle tych koni. Po drugiej wojnie rozpoczęto odbudowę ich pogłowia od kilku ocalałych w Polsce ogierów i klaczy oraz 12 klaczy i jednego ogiera pochodzenia węgierskiego ocalałych na terenie Niemiec, oddanych Polsce w ramach rewindykacji.