Na niedzielnej 43. Aukcji Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland wystawionych zostanie 28 klaczy - poinformowała rzeczniczka Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

Większość klaczy, które będą wystawione na aukcji, to araby wyhodowane w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Trzy klacze pochodzą z hodowli prywatnych.

Osiem klaczy, to córki Gazal AL Shaqaba, najbardziej utytułowanego ogiera na świecie (m.in. Czempion Świata Ogierów Starszych Salonu Konia w Paryżu w 2001 r., Międzynarodowy Czempion Ogierów Starszych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2005 r.). Wśród wystawionych klaczy będzie 9-letnia, siwa klacz, Etnologia, która w ubiegłym roku podczas Salonu Koni w Paryżu znalazła się wśród 10 najlepszych klaczy na świecie. "Z pewnością licytacja tej klaczy wywoła wielkie emocje" - zaznaczyła Pruchniewicz.

Aukcję poprzedzi, trwający trzy dni, 34. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Konie są oceniane przez międzynarodowe jury w kilku kategoriach. Oprócz tytułów czempiona i czempionki przyznawane będą tytuły najlepszy koń wyścigowy pokazu i najpiękniejsza klacz pokazu.

Udział w Dniach Konia Arabskiego w Janowie zapowiedzieli kupcy i miłośnicy koni z różnych stron świata, m.in. spodziewana jest stała bywalczyni aukcji Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones.

W ubiegłym roku podczas aukcji sprzedano 23 konie za łączną sumę prawie 2 mln euro. Najdrożej - za 475 tys. euro - sprzedano dwuletnią siwą klacz Piacenza, którą wylicytował kupiec z USA.

Niezależnie od aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim można będzie też kupować tańsze konie.

Konie będzie można oglądać w stajniach, najwyższe kwoty oferowane przez kupców ogłaszane są na tablicy. W tym roku do sprzedaży w ten sposób przeznaczono 26 klaczy i jednego ogiera.

Gospodarzem Dni Konia Arabskiego jest Agencja Nieruchomości Rolnych.