W sobotę, 11 sierpnia podczas XXIX Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi będzie można podziwiać ponad 160 koni pochodzących z najlepszych polskich stadnin: Janowa Podlaskiego, Michałowa, Białki oraz z hodowli prywatnych. Najlepszy koń pokazu otrzyma Puchar Prezydenta RP, natomiast Czempionka w kategorii klaczy starszych zostanie uhonorowana Nagrodą Agencji Nieruchomości Rolnych. Tegoroczne Dni Konia Arabskiego odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Prawdziwe emocje czekają widzów, a przede wszystkich kupców, którzy na ten jeden dzień zjadą do Janowa Podlaskiego z całego świata, w niedzielę 12 sierpnia podczas 38 Aukcji Koni Arabskich „Pride of Poland”. W trakcie głównej aukcji zostaną wystawione do sprzedaży 33 klacze i 2 ogiery. Tegoroczna aukcja oraz pokaz koni już po raz drugi odbędą się w nowoczesnej hali, sfinansowanej za 8 mln zł przez Agencję.

Cała impreza odbędzie się w jubileuszowej atmosferze, gdyż Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, obchodzi w tym roku190-lecie istnienia. Jest ona nie tylko najstarszą Stadniną Państwową w Polsce, ale też jedną z trzech najstarszych na świecie. Jej początki datuje się od 1817 roku, kiedy dotarł tu pierwszy transport koni z Rosji.

Prowadzona w Janowie hodowla koni czystej krwi arabskiej, oparta na bezcennym materiale genetycznym. Dała początek wielu nowym hodowlom koni w Polsce i na całym świecie. Roli stadniny w kształtowaniu dzisiejszego wizerunku ”polskiego araba” nie sposób przecenić. Stadnina w Janowie stała się kuźnią ogierów. Bardzo silne podwaliny genetyczne stada matecznego pozwoliły hodowcom produkować ogiery o wielkim potencjale.

Wpływ Stadniny w Janowie Podlaskim na polską i światową hodowlę jest imponujący. Wielu współczesnych hodowców z całego świata, będących wielbicielami janowskiego araba, przybywa tu co roku, aby naładować przysłowiowe akumulatory.

W 1969 r. po raz pierwszy zorganizowano w Janowie aukcję koni arabskich. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 36 lat, janowska impreza przyciąga w ten jedyny dzień w roku dziesiątki klientów, gotowych płacić wielotysięczne sumy, aby stać się posiadaczami „polskiego araba - pure polish”. Aukcja w Janowie stała się przez te lata swoistym barometrem cen światowych, kształtującym podaż i popyt na konie arabskie. Ponadto jest jednym z ciekawszych wydarzeń kulturowych w sezonie.

Schyłek XX i początek XXI wieku przyniósł ponownie wzrost zainteresowania polskimi arabami. Powróciły fantastyczne ceny, dzisiaj licytacje potrafią sięgać kilkaset tysięcy euro za najdroższego konia. W 2006 r. w Janowie sprzedano kilkadziesiąt koni za 1 mln 590 tys. euro i był to rekord spośród dotychczasowych 36 aukcji. Najwyższą cenę, 210 tys. euro osiągnął ogier ESPADERO.

Dla większości hodowców odwiedzających Janów najważniejszym wydarzeniem, nie tylko całej imprezy ale i całego roku jest sobotni Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Stanowi on najwyższej rangi sprawdzian selekcyjny, niezwykle ważny w racjonalnie prowadzonej pracy hodowlanej. Pozwala na bezstronną ocenę jakości polskich koni arabskich, dokonaną przez międzynarodową obsadę sędziowską, To również najlepszy sposób na reklamę polskich koni, umożliwiający szeroką prezentację naszej myśli hodowlanej i jej efektów.

Prowadzona obecnie w trzech spółkach Agencji Nieruchomości Rolnych, w Janowie Podlaskim, w Michałowie i Białce, hodowla koni arabskich należy do najlepszych na świecie. Ujęte przez Agencję Nieruchomości Rolnych w jeden program hodowlany stadniny stanowią dla koni czystej krwi źródło najcenniejszych genów i niedościgniony wzór do naśladowania.

W tym roku swój przyjazd na aukcję potwierdzili kupcy z USA, Australii, Brazylii, krajów Bliskiego Wschodu (Arabia Saudyjska, Katar, ZEA, Jordania), Europy, Libii. Łącznie ponad 100 zagranicznych klientów. Wzorem lat ubiegłych Telewizja Polska zapewni dwugodzinną transmisję z całego festiwalu arabskiego.

Źródło: ANR