Ciągle jesteśmy w grupie krajów, którym zdarza się łamać unijny zakaz skarmiania mączek mięsno-kostnych, mimo tego, że w innych państwach członkowskich taki problem już dawno nie istnieje. Jeżeli te wykroczenia nie zostaną w Polsce wyeliminowane, to nie możemy liczyć na to, że uda nam się skutecznie wpłynąć na zmianę unijnego prawa.

- Na ostatniej sesji generalnej OIE państw z całego świata, która odbyła się w maju tego roku przyznawano mniejszym krajom niż Polska certyfikaty świadczące o tym, że od dwóch lat w tych krajach nie stosuje się mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt, co stwierdzono na podstawie kontroli weterynaryjnych - mówił dr Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii.

Doktor Związek dodał również, że Polska była wśród 24 krajów, które brały udział w powstaniu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Dlatego tym bardziej może nas martwić to, że ciągle nie potrafimy dołączyć do tej grupy krajów, które w pełni przestrzegają ten zakaz.

- Są sytuacje, gdzie w gospodarstwach stwierdzamy mączkę, a zakaz jest łamany. Z kolei nielegalni dystrybutorzy sprzedają ją rolnikom. Jeżeli rolnik wykazuje chęć współpracy z policją i z Inspekcją Weterynaryjną i pomaga w ściganiu tych nielegalnych pośredników, to dopuszczamy ubój tych świń pod spełnieniem odpowiednich warunków. Ale jeżeli takiej woli współpracy nie ma to nie może liczyć na naszą pomoc - wyjaśniał doktor.

- Myślę, że krzyżowe skarmianie mączek w przyszłości będzie możliwe, aktualnie Francja jest tym państwem, które najbardziej blokuje zniesienie tego zakazu. Wytyka nam palcem to, co stwierdzamy w naszych raportach, że ciągle zdarzają się w Polsce przypadki łamania tego zakazu. Dlatego między innymi rozważamy wprowadzenie dodatkowych restrykcji na zakłady utylizacyjne i podmioty kupujące mączkę, które będą się wiązały z dodatkowymi rejestrami - wyjaśniał dr Związek.

Główny Lekarz Weterynarii podkreślił również, że bez radykalnych działań nie uda się wyeliminować tego problemu w naszym kraju. A jest to niezbędne, jeżeli chcemy powrócić do legalnego żywienia drobiu i trzody chlewnej z dodatkiem mączek mięsno-kostnych.

- Niestety, ale kategoryczne postępowania w tym zakresie jest niezbędne. W przyszłości może zdarzyć się tak, że będzie grupa państw, która dostanie zgodę na krzyżowe skarmianie mączek, a będzie też druga grupa, w której może znaleźć się też Polska, która nie otrzyma zgody na zniesienie tego zakazu. Dlatego musimy działać tak, aby tak się nie stało - podkreślał dr Janusz Związek.