Z 20-letniego drzewa pszczoły mogą zebrać do kilograma miodu. Lipa ta ma liczne odmiany różniące się znacznie terminem kwitnienia. Rosnąc obok siebie, dostarczają one pszczołom nektaru i pyłku nawet przez 5 tygodni. Pożytek jest więc długi, ale niewielki. Często zaspokaja jedynie potrzeby bytowe rodziny. W czerwcu rodzina zużywa bowiem na własne potrzeby aż 20 kg miodu. Dopiero nadwyżka magazynowana jest przez nią jako zapas.

Lipa drobnolistna zakwita w drugiej połowie czerwca, a jej kwitnienie trwa do 12 dni. Przypada więc na okres największego rozwoju rodziny i najwyższej aktywności pszczół. Panująca w tym czasie pogoda sprzyja dobremu nektarowaniu. Z 20-letniego drzewa pszczoły mogą zebrać do 2,5 kg miodu. Gatunek ten ma również liczne odmiany różniące się terminem kwitnienia nawet o 14 dni. Jedyną metodą zwiększenia zbiorów miodu lipowego w pasiece stacjonarnej jest obsadzanie jej okolic sadzonkami lipy. Wykopane spod macierzystych drzew i otoczone opieką po posadzeniu przez pierwsze 3–4 lata odwdzięczą się w przyszłości wyższymi zbiorami bardzo cenionego miodu lipowego.

Lipy należą też do drzew, na których często pojawia się spadź. Wydziela ją mszyca – zdobniczka lipowa, wylęgająca się już na początku maja. Jej populacja osiąga swoje maksimum w lipcu i wówczas jest najwięcej spadzi. Przy sprzyjającej pogodzie (wilgotno i pochmurno) masowo występująca spadź daje pszczołom lepszy pożytek niż kwiaty lipy.

Kto nie widział, ten nie uwierzy

Nocne loty zbieraczek są rzadkie, ale zdarzają się. Aby pszczoły oblatywały kwiaty po zmroku, trzeba wyjątkowego zbiegu okoliczności. Pożytek powinien być bardzo obfity, nie może występować nocna rosa, niebo musi być bezchmurne, a wszystko to… przy pełni księżyca. Z taką sytuacją spotkałem się raz w życiu. Zapewniam, że wrażenia z obserwacji nocnych lotów są niezapomnian

Źródło: "Farmer" 10/2008