Joanna Markow z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp. poinformowała, że trwa przyjmowanie wniosków od osób i firm uprawniających do prowadzenia zbioru winniczków i ich przetwarzania.

Ślimaki będzie można zbierać w całym regionie, poza obszarem parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Wprowadzono limity dla poszczególnych gmin. Największe ilości - do 10 ton - będzie można zebrać w 17 gminach. Chodzi o gminy: Lubiszyn, Kłodawę, Bogdaniec, Drezdenko, Skwierzynę, Lubniewice, Gubin, Żagań, Kożuchów, Zabór, Kargową, Trzebiechów, Zieloną Górę, Szczaniec, Zbąszynek, Babimost i Dąbie. Z kolei najmniej mięczaków - do jednej tony - będzie można zebrać na terenie sześciu gmin: Santok, Torzym, Bytnica, Brzeźnica, Wymiarki i Łęknica.

- Nie można zbierać ślimaków, których muszla ma mniej niż 30 mm średnicy. Mniejsze osobniki, nawet jeśli przypadkowo trafią do skupu, muszą zostać wypuszczone na wolność w miejscach gwarantujących im przetrwanie - przypomniała Markow.

W 2018 r. w Lubuskiem pozyskano zaledwie 751 kg winniczków, w 2017 r. - 11,6 tony, a w 2016 r. - 65,2 tony.

Powołując się na informacje od podmiotów, które mają zezwolenia RDOŚ na zbiór ślimaków Markow wyjaśniła, że głównym powodem zmniejszania ilości pozyskanych winniczków są zbyt wysokie temperatury w okresie zbiorów, połączone z małymi opadami, a także zmniejszająca się liczba chętnych zbieraczy.

Większość winniczków zebranych na terenie woj. lubuskiego trafia na eksport, do krajów Europy Zachodniej. Najlepsze miejsca do zbierania winniczków to: wilgotne lasy liściaste i mieszane, większe ogrody, parki, winnice, brzegi zbiorników wodnych, zarośla, przydroża i rumowiska.

Winniczek (Helix pomatia) żyje około pięciu lat, osiągając dojrzałość płciową w wieku trzech lat. Jeden ślimak składa blisko 60 jaj. Młode przychodzą na świat w maju.