Na polu są zabronione środki owadobójcze z grupy składników aktywnych neonikotynoidów, zwłaszcza aktywnego imidakloprydu. Są jednak dozwolone na szyi ukochanego kudłatego przyjaciela. Aktywny składnik imidacloprid jest dozwolony i zawarty w wielu obrożach dla psów przeciwko kleszczom i pchłom. Obroże są legalnie sprzedawane i działają do 8 miesięcy.

Neonionotynoid w obroży działa systemowo przeciwko kleszczom i pchłom

Obroże powinny ciągle przekazać składnik aktywny do warstwy tłuszczu w futrze zwierzęcia. Składnik aktywny jest następnie wchłaniany przez skórę i jest rozmieszczony na ciele, gdzie systemowo działa na pasożyty. Składnik aktywny nie zapobiega ugryzieniu zwierzęcia przez kleszcza, ale pasożyty giną, gdy tylko przetną skórę. Z tego powodu użycie obroży na szyję przeciw kleszczom mogą być przydatne dla zwierząt, ale dopiero po konsultacji z weterynarzem. Uwzględnia ona odpowiedni składnik aktywny i rozmiar dla psa. Stosowanie środka owadobójczego powinno być również monitorowane u zwierząt domowych.

Obroże z neonikotynoidami: uwaga na dawki i gatunki zwierząt

W zależności od producenta różne składniki aktywne są używane w obrożach przeciw kleszczom. Najbardziej rozpowszechnione są:  midacloprid, deltametryna lub permetryna. Deltametryna jest zawarta w różnych środkach owadobójczych i jest również zatwierdzona do stosowania w rolnictwie. Permetryna w stężeniu od 5 proc. podlega wydawaniu na receptę i jest wykorzystywana w niektórych miejscach bytności zwierząt hodowlanych. Jednak w przypadku kołnierzy dla psów właściciele zwierząt domowych muszą upewnić się, że koty nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Zarówno permetryna, jak i deltametryna są, bowiem trujące dla kotów. Zwierzęta te nie mogą metabolizować preparatów z jej zawartością, co może się skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Toksyna nerwowa dla owadów stanowi mniejsze niebezpieczeństwo dla kręgowców

Neonikotynoid imidaklopryd, podobnie jak clothianidine i tiamethoxam, został również od 2018 roku zakazany w grupie składników aktywnych do stosowania na polu.

Neonikotynoidy są grupą wysoce skutecznych środków owadobójczych. Wszystkie są wytwarzane syntetycznie składniki aktywne, wiążą się z receptorami komórek nerwowych, a tym samym zakłócają przekaz bodźców nerwowych. Neonikotynoidy działają znacznie silniej na komórki nerwowe owadów niż kręgowców. Składnik aktywny może również prowadzić do nietolerancji, jako aktywnego składnika przeciwko kleszczom u psów.

Ostrzeżenia dotyczące obroży przeciw kleszczom u psów

Obroża przeciw kleszczom dla dużych psów zawiera 4,5 g imidacloprid. Przy w ochronie buraka cukrowym wymagane było 60 g na hektar, aby ochronić rośliny przed przeniesieniem wirusa żółtego przez mszyce. Teraz ten składnik aktywny w tym celu nie może być już używany. Z drugiej strony, jako ostrzeżenia przy stosowaniu obroży przeciw kleszczom, uznano tylko, że dzieci nie powinny brać obroży do ust, a psy nie powinny spać w łóżku podczas noszenia jej na szyi.