- Rocznie do hodowców w całej Polsce trafia od nas od kilku do kilkunastu kóz. Nabywcami są głównie gospodarstwa agroturystyczne, hobbystyczne. Zainteresowanie materiałem hodowlanym jest dość duże i przewyższa naszą podaż - dodał Brejta.

W Odrzechowej odtwarza się odmianę białą kóz karpackich. Natomiast odmiana barwna tej rasy dość powszechnie występuje w Rumunii, na Słowacji i Ukrainie.

Koza karpacka jest starą polską rasą. Na przełomie XIX i XX wieku licznie występowała na terenach górskich, m.in. na Podkarpaciu. Później została wyparta z hodowli przez napływ ras bardziej wydajnych. Jej występowania praktycznie zanikło.

W 2005 roku odnaleziono w Polsce dwa, niewykluczone, że ostatnie, miejsca jej hodowli. Zwierzęta kupił zakład w Odrzechowej. Rok później w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu gospodarstwo kupiło jeszcze kozła oraz dziewięć kóz.

Koza karpacka cechuje się dużą odpornością i długowiecznością. Jest doskonale przystosowana do trudnych warunków górskich, niewybredna w doborze pasz. Mleczność w trakcie ośmiomiesięcznej laktacji wynosi średnio 500 kg mleka przy 4 proc. tłuszczu. Jej wydajność jest 50-60 proc. niższa, niż mleczność tzw. ras szlachetnych.