"Orły przednie wysiadywanie jaj rozpoczną w najbliższych dniach. 60 - 70 proc. orłów składa po dwa jaja, reszta po jednym. Okres wysiadywania jaj trwa 45 dni" - powiedział Stój.

Ornitolog przypomniał, że pary zazwyczaj wychowują tylko jedno pisklę. "U orłów występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika" - wyjaśnił.

Według niego, kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu, a rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa. W lipcu młody orzeł opuści gniazdo. Do zimy będzie przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągnie za cztery lata.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - 2 metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach. Może dożyć stu lat.

Źródło: PAP