- Jeszcze w styczniu spodziewamy się co najmniej jednego źrebaka. W sumie w tegorocznym sezonie na liście do wyźrebienia jest 85 klaczy - powiedział prezes stadniny Marek Trela.

W styczniu urodziło się już osiem źrebiąt: pięć ogierów i trzy klacze. Wśród nich są m.in. te najbardziej oczekiwane po utytułowanych ogierach czystej krwi arabskiej, z cennym rodowodem.

W janowskiej stadninie urodziły się już ogier i klacz po gniadym ogierze - Kahil Al Shaqab, dzierżawionym z Kataru zdobywcy wielu nagród i czempionatów. Matkami źrebiąt są wyhodowane w Janowie klacze: Czartawa i Anilla. W styczniu urodziła się też klacz po siwym ogierze Abyad AA z Izraela, której matką jest siwa Alabama z Janowa Podlaskiego.

W sezonie spodziewane są jeszcze kolejne wyźrebienia po tych ogierach, a także po utytułowanym ogierze angloarabskim Frazesie.

Trela powiedział, że liczba wyźrebień w kolejnych sezonach jest podobna, odpowiednia do możliwości hodowlanych i przestrzennych stadniny. W Janowie jest ok. 100 klaczy arabskich oraz ok. 30 klaczy półkrwi - angloarabów. - Nie wszystkie klacze rodzą w sezonie, a niektóre są sprzedawane jako zaźrebione - dodał.

Źrebięta przez sześć miesięcy pozostają przy matkach, potem są od nich odłączane i segregowane w grupy według płci i rasy. 2,5-letnie Araby zaczynają trening wyścigowy. Konie półkrwi przechodzą do zakładu treningowego, kiedy mają ok. trzech lat.

Stanina koni w Janowie Podlaskim to najstarsza państwowa stadnina, założona w 1817 r. Na jej terenie znajduje się zabytkowy XIX - wieczny zespół stajni, z których najstarsze "Zegarowa" z 1848 r. oraz "Czołowa" z 1841 r. zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

Stadnina, położona na malowniczych terenach nad Bugiem, słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Każdego roku w sierpniu odbywa się tutaj słynna aukcja "Pride of Poland", w której uczestniczą kupcy i miłośnicy koni z różnych stron świata.

Podczas ubiegłorocznej aukcji sprzedano 19 klaczy za 1 mln 325 tys. euro. Konie wylicytowali nabywcy z Arabii Saudyjskiej, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Najdroższy koń sprzedano za 440 tys. euro - tyle wylicytował za 8-letnią gniadą klacz Ejrene nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Za 370 tys. euro sprzedano 9-letnią siwą klacz Etnologia, którą kupiła stała bywalczyni aukcji Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones.

Aukcję "Pride of Poland" poprzedza zawsze Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, w czasie którego międzynarodowe jury ocenia konie w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery.