Starostwo Powiatowe w Suwałkach, które prowadzi szkołę w Dowspudzie, otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku 10 tys. zł na zakup pięciu uli. Jak poinformował dyrektor Zespołu Szkół w Dowspudzie Jan Orłowski, ule zostaną zakupione jeszcze w tym roku.

- Wsparcie finansowe pochodzące z budżetu województwa pozwoli szkole stworzyć możliwości zapoznawania uczniów z budową ula, zwyczajami pszczół, tak by w efekcie wzbudzić w nich pasję pszczelarstwa, a także chęci do zakładania własnych pasiek - powiedział Orłowski.

Dyrektor dodał, że pasieka ma być gotowa w przyszłym roku. W zajęciach praktycznych wezmą udział uczniowie z klas o profilu: technik rolnictwa, weterynarii i leśnictwa.

- Do tej pory mieliśmy zajęcia tylko teoretyczne. Teraz uczniowie poczują się jak prawdziwi pszczelarze - dodał Orłowski.

Szkoła w Dowspudzie ma tradycje pszczelarskie. Zaraz po II wojnie światowej jeden z nauczycieli postawił przy szkole ule i prowadził tam zajęcia z pszczelarstwa.

W woj. podlaskim dwie szkoły będą miały pasieki. 10 tys. zł dotacji otrzymał także Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie.