Święto Konia Arabskiego rozpocznie się piątek i potrwa do niedzieli. Święto, organizowane od wielu lat w stadninie koni w Janowie Podlaskim, przyciąga miłośników tych zwierząt i kupców z całego świata.

Po raz pierwszy podczas Święta rozegrany zostanie wyścig koni arabskich z janowskiej stadniny. - Rozegramy na torze wyścigowym pokazowe dwie gonitwy. To powinno być atrakcyjne dla publiczności, ale idea jest taka - być może uda się już w przyszłym roku - aby w sposób oficjalny rozgrywane były gonitwy na torze w Janowie Podlaskim dla koni arabskich czystej krwi z całej Polski" - powiedział PAP prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak.

Wyścig rozegrany zostanie w niedzielę, na dystansie 1800 metrów. W pierwszej gonitwie wystąpią trzyletnie ogiery, a w drugiej - trzyletnie klacze. - Nasze konie świetnie biegają. W tej chwili jesteśmy na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o sumę wygranych pieniędzy przez nasze konie w wyścigach na Służewcu - zaznaczył Pietrzak.

Prezes janowskiej stadniny powiedział, że w obrębie stadniny od pewnego czasu utrzymywana jest stajnia wyścigowa. Podkreślił, że czynione są starania, aby tor w Janowie Podlaskim został uznany przez Polski Klub Wyścigów Konnych (wydaje zezwolenia na organizację wyścigów), wówczas w Janowie mogłyby być organizowane oficjalnie wyścigi. Umożliwiłoby to także trenowanie koni wyścigowych na miejscu - obecnie muszą być one wożone na inne tory m.in. do Służewca. "Dla stadniny to jest wielka sprawa, bo koszty utrzymania koni wyścigowych będą znacznie niższe, a z drugiej strony to będzie także źródło dochodu" - zaznaczył Pietrzak.

Po wyścigu w Janowie nastąpi kulminacyjny punkt Święta Konia Arabskiego - aukcja "Pride of Poland". Zostanie na niej wystawionych 21 koni z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz cztery konie z hodowli prywatnych.

Podczas tegorocznej aukcji wprowadzony zostanie elektroniczny system licytacji. Jak tłumaczył Pietrzak, każdy klient w momencie wpłacania wadium otrzyma kartę do terminala, który będzie na każdym stoliku. Każde postąpienie w licytacji, oprócz podnoszenia numerka przez klienta, będzie musiało być potwierdzane przez niego przyciśnięciem odpowiedniego przycisku, co będzie też rejestrowane w pamięci komputera. - Konkretne postąpienie będzie się pokazywało na telebimie - powiedział prezes stadniny. Dodał, że podczas aukcji będzie też obecny notariusz.

W poniedziałek odbędzie się natomiast Letnia Aukcja Koni Arabskich - Summer Sale - na którą wystawiono 29 koni, zwykle tańszych.

Nowy system elektroniczny ma zapewnić przejrzystość licytacji i wyeliminować ewentualne wątpliwości co do jej przebiegu.

Podczas ubiegłorocznej aukcji "Pride of Poland" klacz Emira ze stadniny w Michałowie była licytowana dwukrotnie. W pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja została powtórzona i Emirę sprzedano za 225 tys. euro. Jak tłumaczył po aukcji ówczesny szef Agencji Nieruchomości Rolnych Karol Tylenda, za pierwszym razem "ktoś zalicytował i po prostu się wycofał, więc licytacja była bezskuteczna". Dwukrotnie też była wystawiona na licytację klacz All Jezeera z Janowa Podlaskiego, ale nie została sprzedana.

Sprawa przebiegu i organizacji ubiegłorocznej aukcji "Pride of Poland" trafiła do prokuratury, śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

W ubiegłym roku podczas aukcji "Pride of Poland" z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora. Natomiast na Letniej Aukcji sprzedano 18 koni za 409 tys. euro.

Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia, siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie.

Aukcję poprzedzi 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który rozpocznie się w piątek i potrwa trzy dni. Zaprezentowanych zostanie 100 koni. Podczas pokazu konie są oceniane przez międzynarodowe jury w 11 klasach - osobno klacze, osobno ogiery. Najlepsze konie powalczą w niedzielę o czempionaty klaczy młodszych, klaczy starszych, ogierów młodszych oraz ogierów starszych.

W tym roku stadnina w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie swego istnienia. Podczas tegorocznego Święta zaplanowano m.in specjalny pokaz historii stadniny, Paradę Hodowlaną SK Janów Podlaski, specjalne pokazy koni różnych ras.