Nikt nie chce rezygnować z utrzymania dobrej jakości paszy. W tym zadaniu sprawdzają się programy komputerowe dla małych i dużych gospodarstw, które pozwalają na optymalizację kosztów przy komponowaniu mieszanek paszowych.

- Zawsze byłem związany z produkcją zwierzęcą i od początku swojej działalności zawodowej  rozwijałem aplikacje komputerowe, które znalazłyby zastosowanie w usprawnianiu produkcji zwierzęcej. Dzisiaj służy do tego m.in. program WinPasze.  Jest to aplikacja służąca do zbilansowania receptur paszowych, koncentratów, pełnoporcjowych mieszanek paszowych czy też premiksów. Różne wersje zostały przystosowane zarówno dla wytwórni paszowych, ferm jak i dla indywidualnych gospodarstw – mówi dr Leszek Mroczko.

- W dzisiejszych czasach nikt nie może sobie pozwolić na rozrzutność podczas przygotowywania paszy. Program komputerowy pozwala na optymalizację kosztów dobranie tańszych komponentów przy zachowaniu tej samej jakości i wartości pokarmowej paszy. Program wylicza wartość pokarmową paszy, energię metaboliczną i zawartość aminokwasów w skomponowanej recepturze. Nie ma w nim ograniczenia pod względem ilości komponentów w bazie, a wartość pokarmowa składników może być za każdym razem aktualizowana kiedy to zmienią nam się parametry oznaczone w analizie laboratoryjnej – podkreśla dr Leszek Mroczko.

Program cieszy się coraz większa popularnością wśród indywidualnych gospodarstw.

-Rolnicy czasami kupują u nas program wyłącznie w celu weryfikacji receptur, które proponują im doradcy żywieniowi, wolą na spokojnie przeanalizować je w domu, a potem wybrać najlepszą ofertę. Pozostali klienci to rolnicy, którzy produkują paszę we własnym gospodarstwie. Nie chcą się wystawiać na dodatkowe koszty, szukają tańszych komponentów, a jednocześnie chcą uzyskać taką dawkę która w pełni pokryje potrzeby pokarmowe zwierząt – tłumaczy dr Mroczko.

Jeżeli ktoś nie jest od razu przekonany do zakupu programu, może zastanowić się nad wykupieniem licencji na taką aplikację. Trwa ona zazwyczaj od 6 miesięcy do roku. Po upływie tego okresu można ją przedłużyć lub podjąć decyzję o zakupie. – Wśród naszych klientów jest dużo osób, które nigdy nie kupiły programu, a posiadają tylko licencję ze wszystkimi powstającymi w czasie aktualizacjami - tłumaczy dr Leszek Mroczko.