- Zdecydowana większość koni została wylicytowana powyżej, a nawet czasami znacznie powyżej cen minimalnych zaproponowanych przez wystawców - powiedział prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek.

Prezes PKWK poinformował, że podczas Summer Sale sprzedano 16 z 22 koni na łączną kwotę 324,5 tys. euro. Najwyższą cenę - jak podał - osiągnęła siwa klacz Apolonia ze stadniny w Michałowie, którą za 75 tys. euro kupił nabywca z Belgii. Wysokie ceny osiągnęły także Editoria z Michałowa (35 tys. euro) i Bella La Fuerte od prywatnego hodowcy (34 tys. euro).

Jak wskazał, na aukcji zarejestrowało się ponad 40 kupujących m.in. z Turcji, Belgii, Portugalii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Polski.

W ciągu dwóch dni blisko 2,5 mln euro zasiliło konta polskich hodowców - podsumował Kierzek.

Poniedziałkowa aukcja Summer Sale zakończyła czterodniowe wydarzenie w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

W niedzielę podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim wystawiono 24 konie arabskie czystej krwi - 22 klacze i 2 ogiery - w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

Sprzedano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 mln euro.

Pride of Poland. Najwyższą cenę osiągnęła klacz El Esmera

Najwyższą cenę na aukcji Pride of Poland - 810 tys. euro - osiągnęła El Esmera. O 5-letnią klacz ze stadniny w Michałowie toczyła się zacięta rywalizacja. Ostatecznie najwyższą cenę zaoferował nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Typowana na faworytkę Wildona - 9-letnia siwa klacz ze stadniny w Michałowie - została wylicytowana przez nabywcę ze Szwajcarii za 650 tys. euro. Za 170 tys. euro została sprzedana 3-letnia gniada Bogini Róż PA należąca do prywatnego właściciela. Jedną z najwyższych cen na aukcji uzyskała sprzedana za 112 tys. euro gniada Babetta z Janowa Podlaskiego. Pozostałe wylicytowane konie osiągały ceny od 17 do 81 tys. euro.

Dziewięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Jeden koń został wycofany z aukcji jeszcze przed wejściem na arenę.

45. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej rozpoczął się w piątek. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostały przyznane tytuły czempionów, nagrody dodatkowe oraz nagroda dla najlepszego konia pokazów.

Na pokazy zgłoszono 117 koni, a na aukcje - 47, w tym 12 koni należących do prywatnych właścicieli. Organizatorzy poinformowali, że podczas ubiegłorocznych aukcji sprzedano łącznie 24 konie.

Ostateczny wynik ubiegłorocznych aukcji Pride of Poland i Summer Sale - w oparciu o zaksięgowane wpłaty prowizji wynikającej z regulaminu - wyniósł 4,3 mln zł.