Ilya Chvala, zastępca dyrektora ds. Badań i Monitorowania w rosyjskim Federalnym Centrum Zdrowia Zwierząt „ARRIAH” poinformował o pierwszej eksperymentalnej próbce szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 dla podatnych zwierząt, jak donosi serwis vetandlife.ru.

– Wcześniej instytucje badawcze Rosselkhoznadzor opracowały systemy testowe do diagnozowania patogenu COVID-19 u zwierząt. Badania prowadzone są w ARRIAH i VGNKI, a także w szeregu referencyjnych laboratoriów ministerialnych. Pod koniec czerwca zbadano próbki od 59 zwierząt - są to psy, koty, norki, lwy, wilki i jeże. Czynnik sprawczy COVID-19 został wykryty u kota domowego w Moskwie – poinformował vetandlife.ru.

Na podstawie badań wytypowano gatunki najbardziej podatne i na nich postanowiono się skupić w czasie projektowania szczepionki.

– Szczepionka zostanie zaprojektowana dla zwierząt wrażliwych - są to koty i norki – powiedział Ilya Chvala.

Ma być ona przeznaczona przede wszystkim dla ferm zwierząt futerkowych, gdzie podatne zwierzęta hodowane są na skalę przemysłową. Jak stwierdził Nikita Lebiediew, doradca szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) w Moskwie, biorąc pod uwagę system utrzymania zwierząt futerkowych na fermach, ryzyko masowej infekcji jest wysokie.

Zdaniem Nikity Lebiediewa, możliwa jest wewnątrzgatunkowa transmisja koronawirusa, tj. z jednej norki na drugą. W związku z tym przedostanie się wirusa na fermę może doprowadzić do wybuchu infekcji na dużą skalę, jak w przypadkach odnotowanych na 14 fermach zwierząt futerkowych w Danii i Holandii, gdzie w konsekwencji postanowiono poddać zwierzęta ubojowi, jak donosi rosyjski portal.

– Ponadto Holendrzy wyrazili opinię, że zarażone norki stały się źródłem infekcji pracowników fermy, co również budzi obawy służb weterynaryjnych i medycznych – podkreślił Ilya Chvala. – Dlatego najważniejsze jest zapobieganie wprowadzaniu infekcji do stad wrażliwych zwierząt. Oczywiście jedną z metod zapobiegania jest szczepienie – dodał.