Nie można mówić o profilaktycznym działaniu paszy z antybiotykiem ponieważ jest to środek o typowym działaniu leczniczym.

Od 2006 r. obowiązuje w Polsce, wydany przez Unię Europejską (UE), całkowity zakaz stosowania w paszach dla świń (oraz innych gatunków zwierząt konsumpcyjnych) antybiotykowych stymulatorów wzrostu (asw). Analogiczny zakaz wprowadzono w tym samym terminie we wszystkich krajach Unii Europejskiej (UE).

- Pasza lecznicza, czyli taka, która zawiera premiks leczniczy może być stosowana w gospodarstwie tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia danej jednostki chorobowej. W takim przypadku lek.wet. opiekujący się stadem może zalecić stosowanie konkretnej paszy leczniczej i w tym celu wystawia zlecenie na jej wytworzenie, czyli receptę – informuje Biuro Pasz, Farmacji i Utylizacji, Głównego Inspektoratu Weterynarii.

- Zlecenie to jest ważne jedynie przez 3 dni i może być zrealizowane w wytwórni paszy leczniczej lub ewentualnie u jej dystrybutora – podaje GIW.

- Należy podkreślić, że pasze lecznicze stosuje się w chwili wystąpienia choroby w stadzie, a nie na zasadzie działania prewencyjnego lub profilaktycznego - informuje GIW.