- Koza karpacka jest starą, polską rasą. Na przełomie XIX i XX wieku licznie występowała na terenach górskich, m.in. na Podkarpaciu. Później została wyparta z hodowli przez napływ bardziej wydajnych ras szlachetnych - powiedział Brejta.

W 2005 roku odnaleziono w Polsce dwa, niewykluczone, że ostatnie, gniazda kozy karpackiej. Oba wraz z przychówkiem zostały zakupione prze Zakład Doświadczalny w Odrzechowej. Rok później w ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu placówka z Odrzechowej kupiła dodatkowo kozła oraz 9 kóz.

Aktualnie stado w Odrzechowej liczy prawie 50 sztuk, w tym 25 matek i 4 kozły.

- Docelowo chcemy, żeby w Odrzechowej było 40-50 matek. Myślę, że ten stan osiągniemy w 2012 lub na początku 2013 roku. Wtedy zaczniemy szukać gospodarstw, które będą zainteresowane hodowlą kóz karpackich - zaznaczył dyrektor zakładu doświadczalnego.

Jego zdaniem, hodowla kóz karpackich "nie ma znaczenia gospodarczego i najprawdopodobniej w najbliższym czasie mieć nie będzie".

- Ta rasa kóz może trafić np. do gospodarstw agroturystycznych, hobbystycznych. Natomiast nasz zakład utrzymuje stado dla genów, dla ratowania rasy - dodał.

W Odrzechowej odtwarza się odmianę białą kóz karpackich. Natomiast odmiana barwna tej rasy dość powszechnie występuje np. w Rumunii.

Koza karpacka cechuje się dużą odpornością, zdrowotnością, długowiecznością i dobrą plennością. Jest doskonale przystosowana do trudnych warunków górskich, niewybredna w doborze pasz.

Mleczność w trakcie ośmiomiesięcznej laktacji wynosi średnio 500 kg mleka przy 4 proc. tłuszczu. Jej wydajność jest 50-60 proc. niższa niż mleczność ras szlachetnych.