Konserwatywny polityk James Bethell powiedział Channel 4 News, że rzeczywistości przez chwilę pojawił się pomysł, że musimy poprosić obywateli o wytępienie wszystkich kotów w Wielkiej Brytanii. Kiedy w 2020 roku wybuchła pandemia, niewiele było wiadomo o tej chorobie. Był moment, kiedy nie było pewności, czy zwierzęta domowe mogą przenosić chorobę.

Nie całować kotów

Według Guardiana, właściciele kotów zostali ostrzeżeni w lipcu 2020 r., aby nie całowali swoich zwierząt. Wcześniej wiadomo było, że kot syjamski był pierwszym zwierzęciem w Wielkiej Brytanii, o którym wiadomo, że zaraził się tą chorobą. Margaret Hosie, profesor wirusologii porównawczej na Uniwersytecie w Glasgow, radziła wówczas właścicielom kotów zwracać szczególną uwagę na higienę.

 

 

Wykryte transmisje wirusa

W rzeczywistości, zgodnie z badaniem opublikowanym w czerwcu 2022 r., koronawirus prawdopodobnie może być przenoszony z kotów na ludzi. Naukowcy opisali przypadek w Tajlandii, w którym lekarz weterynarii zaraziła się wirusem w sierpniu 2021 r. Leczyła ona kota, który uzyskał pozytywny wynik testu w południowo-tajlandzkim mieście Songkhla.

Naukowcy podkreślają jednak, że wirus znacznie częściej przenosi się z ludzi na koty niż w kierunku przeciwnym. W Danii podczas pandemii zabito miliony norek z powodu obaw o przenoszenie choroby.