PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wielkie mieszanie

W tym roku produkcja pasz przemysłowych ponowie wzrośnie. Będzie to związane głównie z większą o 13% produkcją drobiuW tym roku produkcja mieszanek średniobiałkowych wyniesie  4,93 mln t i będzie o 260 tys. t większa niż rok temu. Wzrost produkcji związany jest ze zwiększeniem produkcji drobiu, która w 2005 r. będzie wyższa, w porównaniu z rokiem 2004 r., o 13 proc. Produkcja pasz dla świń będzie zbliżona do ubiegłorocznej. Produkcja koncentratów wysokobiałkowych również będzie o 20 tys. t większa niż w 2004 r. i wyniesie 550 tys. ton (w ubiegłym roku - 530 tys. t). Wzrośnie także produkcja dodatków uszlachetniających do pasz, czyli koncentratów energetycznych, mieszanek mineralnych i dodatków do pasz typu premix.

Drobiarskie udziały
W bieżącym roku produkcja mieszanek średniobiałkowych dla drobiu, które mają największy udział w produkcji pasz przemysłowych, wyniesie 4,05 mln t, o 440 tys. t więcej niż w 2004 r. Stanowić to będzie prawie 80 proc. tegorocznej produkcji mieszanek średnobiałkowych. Produkcja koncentratów przeznaczonych dla tego kierunku produkcji będzie również wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie 65 tys. ton (rok temu -  57 tys. t). Pozwoli to na wytworzenie w gospodarstwach rolnych 400 tys. t pasz. Tak więc zużycie pasz przemysłowych w produkcji drobiarskiej (gotowych, zbilansowanych mieszanek średniobiałkowych i przygotowanych we własnym zakresie na bazie zakupionych koncentratów) wyniesie 4,5  mln t. 

Ocenia się, że produkcja mieszanek średniobiałkowych dla świń wyniesie w tym roku 750 tys. ton i będzie zbliżona do poziomu z 2004 r. Również stabilizację lub niewielki wzrost przewiduje się w produkcji koncentratów dla tego kierunku użytkowania, których wytworzy się 420 tys. ton. 

Nadal szybko rośnie produkcja pasz dla bydła. Mimo znacznego spadku pogłowia krów cały czas notuje się systematyczny wzrost popytu i zużycia pasz przemysłowych w żywieniu bydła. Jest to wynikiem koncentracji stad i wzrostu intensywności produkcji mleka. 

Zboża na pasze
Główny Urząd Statystyczny podał, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami wyniosły około 24,3 mln ton (razem z kukurydzą 26,2 mln ton) i były o 11 proc. niższe niż w poprzednim roku. Najbardziej zmniejszyły się zbiory żyta, kukurydzy, owsa i mieszanek, a więc gatunków typowo paszowych. Krajowa produkcja pasz zbożowych w tym sezonie oceniana jest na 17,4 mln ton jednostek zbożowych, wobec 21,1 mln ton w poprzednim sezonie, z czego 16,1 mln ton to ziarno paszowe ze zbiorów w 2005 r. Podaż ziarna paszowego może w trakcie sezonu być dodatkowo uzupełniana ziarnem zbóż chlebowych, ponieważ niska jakość może wykluczać ich przerób na cele spożywcze.

Po żniwach 2004 r. rynek zbóż osiągał równowagę poprzez spadek cen. W pierwszym półroczu 2005 r. na rynku w dalszym ciągu utrzymywała się duża podaż zbóż oraz pojawiały się coraz większe kłopoty ze sprzedażą. Niewielki był skup interwencyjny i eksport zboża. W rezultacie zapasy zbóż na początku obecnego sezonu były 5-krotnie wyższe niż przed rokiem. Dlatego w bieżącym sezonie, pomimo spadku zbiorów, całkowita podaż, pozostanie na tym samym poziomie. Umiarkowanie zwiększy się zużycie zbóż. W związku z tym presja podaży na ceny w tym sezonie będzie nieco mniejsza. Sytuacja rynkowa będzie jednak stabilna i nie zanosi się na znaczące zmiany cen.

W pierwszej połowie 2005 r., z powodu dużej podaży i kłopotów ze zbytem, zboża były tańsze o 40-45 proc. w porównaniu z wysokim poziomem cen w pierwszej połowie 2004 r. W okresie żniw i po żniwach 2005 r., pomimo drobnych wahań, ceny zbóż były relatywnie niskie. Nadal przeważała niewielka tendencja spadkowa. W lipcu 2005 r. za pszenicę i żyto płacono odpowiednio 376 i 253 zł/t wobec 617 i 432 zł/t w lipcu 2004 r., kiedy występowały jeszcze niedostatki podaży. W kolejnych miesiącach zboża konsumpcyjne drożały a ceny zbóż paszowych w dalszym ciągu spadały. W porównaniu z analogicznym okresem 2004 r. średnie ceny zbóż były niższe już tylko o 10-20 proc.

Jeżeli nie będzie większych wahań kursu złotego do euro cena interwencyjna zbóż wraz z miesięcznymi dopłatami może ukształtować się w listopadzie na poziomie 380-390 zł/t, a w maju 2006 r. - 390-400 zł/t. Ceny płacone producentom za pszenicę, kukurydzę i jęczmień, spełniające wymagania stosowane w skupie interwencyjnym, będą kształtowały się do 10 proc. poniżej ceny interwencyjnej. Ceny zbóż paszowych (jęczmień paszowy, żyto paszowe, owies i pszenżyto) będą nawet do 20 proc. niższe od cen interwencyjnych.

Produkcja surowców wysokobiałkowych w tym sezonie będzie zbliżona do tej sprzed roku. Zakłada się stabilizację produkcji strączkowych pastewnych na ubiegłorocznym poziomie. Mączki mięsno-kostne nadal mogą być traktowane wyłącznie jako produkt utylizacyjny. Jedynie mączki rybne stanowią cenny surowiec w produkcji mieszanek i koncentratów dla drobiu i świń. Łącznie produkcja tych surowców może wynieść 860 tys. t, w tym  650 tys. t śruty rzepakowej, 190 tys. t strączkowych pastewnych i 15 tys. t mączek rybnych. Będzie więc zbliżona do ubiegłego roku.

Popyt na pasze Wpływ na wzrost popytu na zboża i surowce białkowe w bieżącym sezonie mają dwa główne czynniki. Pierwszym jest wzrost pogłowia i produkcji trzody chlewnej. W lipcu 2005 r. pogłowie świń zwiększyło się do 18 mln sztuk, wobec 17 mln w lipcu 2004 r. W drugiej połowie 2005 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2004 r. produkcja żywca wieprzowego wzrośnie o 4 proc., a w pierwszej połowie 2006 r. o 10 proc. Drugim czynnikiem jest wzrost produkcji drobiarskiej. Produkcja mięsa drobiowego w drugiej połowie 2005 r. prognozowana jest na 550 tys. ton wobec 484 tys. ton w analogicznym okresie 2004 r. W 2006 r. przewiduje się dalszy wzrost produkcji.

Tani import
W związku z wyższym zapotrzebowaniem, wzrośnie import surowców paszowych. Niewielki będzie on w przypadku zbóż, gdyż ocenia się go na 350 tys. ton. Natomiast import surowców wysokobiałkowych będzie bliski 2 mln ton, w tym ok. 1,93 mln ton śrut (głównie śruty sojowej). W obecnym sezonie prawdopodobnie będą utrzymywać się korzystne warunki zakupu tych surowców na rynku światowym. Wprawdzie w pierwszej połowie sezonu dotychczasowe niskie ceny śrut, ze względu na spadek zbiorów soi w USA, mogą do końca roku nieznacznie wzrosnąć, ale hamująco na ewentualny wzrost cen będą wpływać prognozowane rekordowe zbiory w Ameryce Południowej. W całym sezonie pozwolą one z nadwyżką wyrównać spadek produkcji w Stanach Zjednoczonych. Ceny prawdopodobnie będą się utrzymywały na relatywnie niskim poziomie w całym sezonie. Przełoży się to na sytuację na krajowym rynku. Niskie ceny transakcyjne w imporcie oraz umacniający się złoty w relacji do euro i dolara powodują utrzymywanie się niskiego poziomu cen śruty sojowej i słonecznikowej. Również na niskim poziomie kształtuje się cena śruty rzepakowej. Tanie surowce powodują, że ceny mieszanek i koncentratów wysokobiałkowych są także coraz niższe.

Dobre prognozy
W pierwszych miesiącach obecnego sezonu ceny pasz wykazywały tendencję spadkową, ale ich zmiany były stosunkowo małe. Mimo niższych zbiorów, ceny zbóż paszowych będą nadal utrzymywać się na relatywnie niskim poziomie. Podobnie brak jest przesłanek do tego, by mogły wzrosnąć istotnie ceny śrut czy innych komponentów paszowych. W związku z tym należy spodziewać się stabilizacji lub dalszej nieznacznej obniżki cen mieszanek średniobiałkowych i koncentratów, przynajmniej do końca bieżącego roku.

W 2006 r. przewiduje się dalszy wzrost produkcji pasz przemysłowych. O popycie na pasze zdecyduje sytuacja na rynku drobiu. Ze względu na krótki cykl produkcyjny w drobiarstwie, przyszłoroczna sytuacja właśnie na tym rynku jest najmniej przewidywalna. Największym zagrożeniem w chwili obecnej jest ptasia grypa, gdyż w przypadku ewentualnego dotarcia tej choroby na obszar Polski, trzeba liczyć się z ograniczeniem produkcji drobiarskiej. Natomiast jeżeli Polska pozostanie krajem wolnym od tej choroby, może to znacznie zwiększyć nasze możliwości eksportowe, a w konsekwencji przełożyć się na znaczący wzrost produkcji drobiarskiej. Można jednak założyć, że produkcja pasz przemysłowych dla tego kierunku użytkowania wzrośnie o 7-8 proc. W przyszłym roku, po raz pierwszy od końca lat osiemdziesiątych, może ona nawet znacząco przekroczyć barierę 6 mln ton i wynieść nawet 6,3 mln ton. Dużej dynamiki wzrostu należy oczekiwać w produkcji pasz dla trzody chlewnej. Również zapotrzebowanie na pasze przemysłowe w hodowli bydła może ulec dalszemu, nieznacznemu zwiększeniu.

Ważne:
Od 1 listopada będzie uruchomiony skup interwencyjny zbóż. Ale dotyczy on tylko większych producentów lub zorganizowanych grup rolników, gdyż większość producentów zbóż w Polsce nie spełnia wymogu minimalnej partii dostawy (80 ton). Wobec tego mogą oni sprzedawać zboża tylko po cenach rynkowych, z reguły niższych od ceny interwencyjnej. Dodatkową presję na ceny powoduje duża podaż pszenicy o parametrach paszowych, która nie kwalifikuje się do skupu interwencyjnego. Ceny zbóż będą też uzależnione od kursu wymiany złotówki do euro. Jeżeli waluta krajowa będzie dalej się umacniać, cena interwencyjna wyrażona w złotówkach będzie spadać, co pociągnie za sobą w dół ceny rynkowe. Tak więc znaczny wzrost cen w okresie jesienno–zimowym jest mało prawdopodobny. Jedynie ceny dobrych jakościowo zbóż chlebowych mogą umiarkowanie wzrosnąć. Od listopada 2005 r. (po uruchomieniu skupu interwencyjnego) spadek cen może zostać wyhamowany. Niewielki wzrost cen jest możliwy dopiero w 2006 r. na przełomie I i II kwartału. 

Źródło: "Farmer" 20/2005Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.202.194
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
PARTNER SERWISU
  • partner serwisu

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.