Wyhodowane w Janowie Podlaskim czystej krwi araby uczyniły to miejsce znane na całym świecie. Polski arab to dziś marka rozpoznawana i uznana. Dlatego światowi hodowcy i miłośnicy koni już na stałe wpisali do swego kalendarza pobyt w Janowie Podlaskim.

Od 1970 roku w Janowie Podlaskim corocznie odbywa się wielka aukcja koni arabskich, na którą zjeżdżają kupcy z całego świata. Głównymi organizatorami są stadniny własności Skarbu Państwa - w Janowie, Michałowie i Białce. Z nastaniem nowego tysiąclecia aukcję nazwano Pride of Poland.

Dni Konia Arabskiego to jedna z największych imprez promocyjno-handlowych dla koni arabskich na świecie. Aukcja jest jej niezwykle emocjonującym fragmentem. Ostra walka o upatrzone konie to widowisko dla wszystkich obecnych. Od początku organizowania janowskich aukcji polskie konie arabskie cieszą się wielkim zainteresowaniem hodowców zagranicznych, którzy płacą za nie rekordowe sumy. Polskie stadniny państwowe kontynuujące ponad dwustuletnią tradycję hodowli zgromadziły materiał genetyczny o wielkim potencjale. W ostatnich latach w aukcji biorą udział po obu stronach - coraz liczniejsi miłośnicy koni arabskich z Polski. Hodowcy prywatni coraz częściej kupują świetne konie ze stadnin państwowych oraz z powodzeniem oferują też na sprzedaż swoje konie.
W tym roku Narodowy Pokaz w Janowie Podlaskim zaszczycą doskonali sędzowie, uznane autorytety i koronowane głowy.

W skład czteroosobowego Zespołu oceniającego konie wchodzą:
- Księżniczka Alia Al. Hussein Al. Saleh z Jordanii. Hdowca, miłośnik i znawca koni arabskich, osoba zaangażowana w ruch działający nad poprawą życia i warunków utrzymania koni i koniowatych w Jordanii.
- Pan Ferdynand Huemer z Austrii – znany na całym świecie hodowca koni arabskich, wieloletni Prezydent Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego – ECAHO,
- Pani Marianne Tengstedt – z Danii, doświadczony sędzia i organizator jednego z najważniejszych pokazów dla koni czystej krwi arabskiej,
- Pani Janice McCrea Wright ze Stanów Zjednoczonych – bardzo popularna w USA, w Polsce będzie sędziowała po raz pierwszy.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich zorganizowane w Janowie oraz dni otwarte w Stadzie Ogierów Białka i Stadninie Koni Michałów wyzwalają emocje i przeżycia, które na długo pozostaną w pamięci. Agencja Nieruchomości Rolnych jako organizator imprezy – może być dumna z wkładu włożonego w hodowlę i promocję koni czystej krwi arabskiej.

Aukcja Pride of Poland oraz Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi potrwa do niedzieli – 12 sierpnia b. r.

Źródło:www.janow.arabians.pl/