Doroczny skup jagniąt przez Włochów rozpoczyna się na dwa tygodnie przed Wielkanocą. Jagnięcina to tradycyjne danie i przysmak na włoskich stołach wielkanocnych. Cena podhalańskiej jagnięciny poszła w górę.

W tym roku za kilogram jagnięciny pierwszej klasy Włosi płacą 10,06 zł - w ubiegłym roku płacono 9,65 zł. Za drugą klasę płacą 9,05 - w 2014 r. 8,55 zł, a za trzecią 8,05 - było 7,38 zł. Mięso klasy pierwszej pochodzi ze zwierząt o wadze od 10 do 14 kg; drugiej klasy - ze zwierząt od 15 do 18 kg, zaś trzeciej - od 19 do 25 kg.

Włosi najchętniej kupują jagnięta pierwszej klasy, a z tą nie powinno być problemu, bo w tym roku Wielkanoc przypada stosunkowo wcześnie, a wykoty owiec zakończyły się niedawno, dlatego nie wszystkie zwierzęta osiągnęły odpowiednią masę. Aby jagnię mogło być sprzedane za granicę, musi ważyć przynajmniej 9,5 kg.

- Nie wszystkie jagnięta osiągnęły odpowiednią masę i nie zostaną sprzedane - powiedział prezes Związku Hodowców Owiec w Nowym Targu Jan Janczy. Dodał, że obecnie skrócił się czas ważności świadectw zdrowia wydawanych jagniętom przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, co przysparza problemów hodowcom.

- Podczas tegorocznego skupu świadectwa ważne są tylko 24 godziny, a w poprzednich latach były ważne 10 dni. Takie drastyczne skrócenie czasu wywołuje trochę nerwówki u hodowców - mówił PAP Janczy.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Barbara Zelek zapewniła PAP, że lekarze weterynarii na bieżąco wydają świadectwa i nie ma żadnych trudności z ich wydawaniem.

Największymi w Europie producentami jagnięciny są Rumuni, którzy hodują około 13 mln owiec, jednak sprzedają oni swoją jagnięcinę na rynki arabskie i nie stanowią konkurencji dla hodowców z Podhala. Konkurencję dla górali stanowią hodowcy ze Słowacji, jednak kurs euro w stosunku do złotówki jest korzystny dla naszych producentów.

Skup jagniąt na Podhalu potrwa do przyszłego tygodnia. Jest organizowany przez Związek Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu oraz Tatrzańsko - Beskidzką Spółdzielnię Producentów "Gazdowie".

Jagnięcina podhalańska od 2012 roku jest wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w całej Unii Europejskiej. Mięso pochodzi od owiec rasy polska górska oraz pierwotnej rasy cakiel.