Konkurs organizuje Lokalna Grupa Rybacka (LGR) "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie", która działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz gminy Rajgród z powiatu grajewskiego. Bierze ona udział w unijnym Programie Operacyjnym "Ryby" 2007-2013. Nabór wniosków zakończy się 29 maja.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. gminy, powiaty, uczelnie, stowarzyszenia, związki zawodowe, a także przedsiębiorcy z mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Projekty muszą być realizowane na terenie działania Lokalnej Grupy Rybackiej. W zależności od tego, czego dotyczą, mają szansę na dofinansowanie do 60 lub do 85 proc. wartości.

Unijną dotację mogą otrzymać projekty dotyczące m.in. wykorzystania nowych technologii w przetwórstwie i hodowli ryb, budowy smażalni, rekultywacji zbiorników wodnych czy odbudowy szlaków wodnych.

Można też składać projekty dotyczące turystyki wędkarskiej i agroturystyki. Mogą to być wnioski na udostępnienie większej liczby nowych kwater, tworzenie nowych łowisk, a dla turystów - kąpielisk czy szlaków turystycznych.

Dofinansowanie mają szansę uzyskać również projekty wpływające na poprawę warunków życia mieszkańców na terenach, na których działa LGR, niekoniecznie bezpośrednio związane z rybołówstwem.

Dotychczas LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowie" ogłosiła dwa podobne konkursy. W pierwszym było do dyspozycji 14 mln zł unijnej dotacji, a wpłynęło 77 wniosków na łączną kwotę 26,6 mln zł. W kwietniu zostały podpisane pierwsze umowy.

Natomiast w drugim konkursie wpłynęło 75 wniosków na łączną kwotę 26,8 mln zł. Do podziału jest 14,6 mln zł. Obecnie wnioski przejdą ocenę formalną i merytoryczną u Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Jak poinformował w poniedziałek Piotr Tołwiński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, ma być to ostatni taki konkurs w tym roku.

W programie operacyjnym "Ryby" 2007-2013 bierze udział jedenaście regionów z całej Polski, do których trafi łącznie ok. 800 mln zł. LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" otrzymała na swoje zadania w latach działania programu 53,4 mln zł.