Stado 27 koni rasy konik polski należy do miasta Świnoujście. Konie zostały przekazane pod opiekę Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków, które jest zarządcą jedynego w Polsce społecznego rezerwatu Karsiborska Kępa.

Od wiosny do jesieni konie żyją w stanie wolnym, ich wypas chroni wyspę przed nadmiernym zarastaniem. Zimą koniki były spędzane do zimowej kwatery, gdzie obrońcy przyrody mieli zwierzęta doglądać, dokarmiać i poić.

Jak donosi regionalny „Głos Szczeciński” - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z obowiązków się jednak nie wywiązuje. Gdy strażnicy w asyście lekarza weterynarii udali się do rezerwatu, wyszło na jaw, że stado koni znajduje się w opłakanym stanie. Jeden konik padł, a inny był tak wycieńczony, że weterynarz zdecydował się go uśpić. Lekarz stwierdził również, że pozostałe zwierzęta są zaniedbane i w kiepskiej kondycji.

Władze miasta poinformowały, że konie zostaną przekazane innym opiekunom. Samorząd zamierza również dochodzić należności ze strony OTOP za niedopełnienie zobowiązań i wynikłe straty.