Biuro prasowe wojewody mazowieckiego poinformowało, że w środę odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powiatowy lekarz weterynarii przedstawił podczas spotkania procedury postępowania w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie rolnym. "Od 19 lutego prowadzone są spotkania informacyjno-edukacyjne lekarzy weterynarii z hodowcami świń, myśliwymi i sołtysami" - zaznaczono. Więcej informacji urząd ma przekazać po piątkowym posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W związku z wykryciem w naszym kraju choroby ASF u dzików, Komisja Europejska ustanowiła strefę buforową w Polsce. W określonych powiatach i miejscowościach województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego obowiązywać mają wzmożone środki ostrożności, tj. zakaz eksportowania świń, a także ich nasienia, zarodków lub komórek jajowych. Ponadto mają być poddane monitoringowi wszystkie gospodarstwa rolne ze świniami na tym obszarze, mają być dokonane spisy inwentarza, zachowane odpowiednie zasady dezynsekcji i higieny. Przyjęte środki maja obowiązywać na razie do 14 marca.

"Działania prewencyjne na Mazowszu prowadzone są już od czerwca 2013 r. - po otrzymaniu informacji o wystąpieniu ASF na Białorusi. 9 sierpnia 2013 r. wojewoda, na wniosek głównego lekarza weterynarii, wydał rozporządzenie wyznaczające obszar zagrożenia afrykańskim pomorem świń - powiaty: łosicki, sokołowski, siedlecki oraz miasto Siedlce. Na tym obszarze obowiązuje zakaz targów trzody chlewnej, uboju na użytek własny, nakaz trzymania stad w zamknięciu, stosowania w chlewniach mat dezynfekcyjnych oraz wykonywanie dodatkowych zabiegów sanitarnych wobec świń i odstrzelonych dzików" - napisano w komunikacie.

Od czerwca 2013 r. inspekcja weterynaryjna na Mazowszu przeszkoliła ok. 400 lekarzy weterynarii oraz 100 członków kół łowieckich. Prowadzi też akcję informacyjną wśród hodowców trzody chlewnej. Służby weterynaryjne sprawdziły m.in. stan magazynów epizootycznych, rzeźnie i zakłady utylizacji. Inspekcja transportu drogowego zwiększyła zaś kontrole samochodów przewożących trzodę chlewną. Na przejściach granicznych na lotniskach Chopina i w Modlinie rozwieszono plakaty przypominające o zakazie wwozu produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego spoza terenu Unii Europejskiej.

Pierwszy przypadek choroby afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dzika w poniedziałek w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie). We wtorek dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował, że drugiego zarażonego ASF dzika znaleziono w odległości ok. 15 km od pierwszego. Wyjaśnił, że obydwa padłe dziki były w strefie przygranicznej z Białorusią.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 r. w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 r. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 r. ASF jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.