Ptasią grypę wykryto w centrum ogrodniczym w pobliżu Bastii - poinformowało ministerstwo w komunikacie prasowym.

We wtorek minister rolnictwa Julien Denormandie zdecydował o zakwalifikowaniu całego obszaru metropolitalnego Francji jako strefy o wysokim ryzyku rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy.

Na początku listopada 46 departamentów zakwalifikowano do tej strefy wysokiego ryzyka, co skutkuje wprowadzeniem wzmocnionych środków ochronnych, w tym obowiązku izolowania drobiu, układania sieci w celu zapobieżenia kontaktowi z dzikim ptactwem. Zabronione jest gromadzenie żywego drobiu na targach oraz wypuszczanie ptaków łownych przez myśliwych.

Denormandie zaapelował do hodowców o czujność. Nie wykluczył przy tym, że we Francji są również inne przypadki wirusa ptasiej grypy rozprzestrzeniającej się za pośrednictwem ptaków wędrownych.

Resort zapewnia jednocześnie, że "spożycie mięsa, foie gras i jaj oraz wszelkich produktów spożywczych nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi".

Ptasia grypa pojawiła się już m.in. w Rosji, Kazachstanie, Holandii, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. W ostatnich dniach wykryto przypadki tej choroby również w Belgii oraz w Danii, gdzie wybito 25 tys. sztuk drobiu.