Rozporządzenie wojewody podlaskiego obowiązuje od piątku. Dotyczy ono powiatów: augustowskiego, białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, sejneńskiego siemiatyckiego, sokólskiego i suwalskiego oraz miast: Białystok i Suwałki. Na obszarze tym zakazane są m.in. targi i wystawy z udziałem świń. Zwierzęta mają przebywać w zamknięciu, a wejścia do pomieszczeń trzeba wyłożyć matami dezynfekcyjnymi. Przewożenie świń wymaga zezwolenia lekarza weterynarii. Informację o każdym padłym zwierzęciu trzeba przekazać powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Wcześniej podlaskie służby weterynaryjne informowały, że są przygotowane na pomoc hodowcom; szkolą weterynarzy, którzy bezpośrednio opiekują się stadami. Lekarze informują i radzą hodowcom, co robić w razie wystąpienia choroby, a samorządy i instytucje rozpowszechniają ulotki informacyjne.
Informacje o chorobie i zagrożeniu wirusem ASF można znaleźć na stronach internetowych: Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Od momentu pojawienia się zagrożenia wirusem ASF wprowadzono środki profilaktyczne na granicy z Białorusią. Na przejściach granicznych umieszczono maty do dezynfekcji kół pojazdów i osób przekraczających granicę. Służby celne konfiskują środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego wwożone do Polski. Obowiązuje zakaz importu świń, mięsa wieprzowego i jego przetworów.
Akcję informacyjną prowadzą też służby graniczne, które rozdają ulotki po polsku i rosyjsku.
Afrykański pomór świń pierwszy raz zanotowano w 1903 r. w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki; powoduje duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę. Ogniska AFS wykryto w 2011 r. w Rosji. W Polsce przeprowadzono wówczas badanie monitoringowe świń i dzików w pasie przygranicznym - w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Przebadano także padłe świnie oraz padłe i odstrzelone dziki.
Dla ludzi choroba nie jest groźna. W Europie Zachodniej pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku i została zwalczona. W Polsce nigdy dotąd nie występowała. Zwalcza się ją przez wybijanie zarażonych stad.
Komentarze