Uruchomienie zakładu w 2024 r.

Jak zapowiedziała spółka, wielkopowierzchniowy zakład przemysłowy BioTech Foods, w którym JBS z 51 proc. udziałem jest większościowym udziałowcem, ma powstać do połowy 2024 roku. Po ukończeniu ma tam być produkowanych rocznie ponad 1000 ton białka hodowlanego; w perspektywie średnioterminowej zdolność produkcyjną można zwiększyć do 4000 ton.

Koszty inwestycji wynoszą około 38 mln euro. Dzięki projektowi JBS chce stać się jedną z wiodących światowych firm w dziedzinie hodowli białek.

Hodowane białko

JBS największy na świecie producent białka, jest zobowiązany być na czele inicjatyw na styku żywności i technologii — powiedział Eduardo Noronha, dyrektor JBS w USA. Nowe centrum w San Sebastián umożliwi firmie BioTech Foods oferowanie hodowanych białek, jako innowacyjnego produktu zaspokajającego zapotrzebowanie konsumentów na zdrową, smaczną i zrównoważoną żywność.

Nowy zakład powstanie na terenie o powierzchni 20 000 m2, co pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych zgodnie z oczekiwanym rosnącym popytem. Firma zidentyfikowała już Australię, Brazylię, Unię Europejską, Japonię, Singapur i USA, jako kluczowe rynki.

Steki i kiełbaski

Zgodnie z wcześniejszym komunikatem celem jest wytwarzanie produktów takich jak hamburgery, steki, kiełbaski czy klopsiki o takiej samej jakości, bezpieczeństwie, smaku i konsystencji jak konwencjonalne produkty mięsne. Brazylijska technologia, która będzie stosowana, powinna umożliwić produkowanie nie tylko białka z bydła, ale także z kurczaka, świń i ryb.

Oprócz projektu w Hiszpanii JBS utworzy najnowocześniejsze centrum badań nad biotechnologią i hodowlami białek w stanie Santa Catarina w Brazylii. W kompleks, który nosi nazwę JBS Biotech Innovation Center, zostanie zainwestowanych około 56 mln euro. Celem jest opracowanie najnowocześniejszej, w 100 proc. brazylijskiej technologii produkcji alternatywnych białek.