Jak zapowiedziała niderlandzka minister rolnictwa Carola Schouten, przepisy pierwotnie planowane na okres od września do grudnia 2020 r., dotyczące redukcji emisji azotu, zostaną zniesione.

Powód był taki, że według analizy Uniwersytetu Wageningen, z powodu tegorocznej suszy, zawartość białka w paszach objętościowych była tak niska, że ​​rolnicy w żywieniu bydła musieli stosować preparat bogaty w białko produkowany przez jeden koncern.

W rezultacie przepisy dotyczące żywienia nie ograniczyły emisji azotu. Potrzebne oszczędności azotu należy teraz osiągnąć w inny sposób. W tym celu należy zrównoważyć emisje azotu, które mają zostać zaoszczędzone w trakcie trwającej subsydiowanej redukcji pogłowia trzody chlewnej.

Decyzja minister spotkała się z różnymi reakcjami rolników. Niderlandzkie Stowarzyszenie Rolników (LTO) widziało je, jako reakcję na swoje uporczywe skargi i protesty przeciwko temu, co uważało za niepraktyczne w przepisach żywieniowych. W międzyczasie rolnicy zgłaszali inne propozycje ograniczenia emisji azotu, m.in. poprzez zmniejszenie ilości białka w paszy.