Szczególnie dotknięci są właściciele zwierząt gospodarskich. Jak informuje firma badawcza GfK, wciągu ostatnich sześciu miesięcy ilość sprzedanego mięsa i wędlin spadła o 12 proc.

Najbardziej spadła sprzedaż wołowiny i drobiu

Obraz sytuacji nie jest jednolity. Sprzedaż wołowiny zmniejszyła się o 23 proc. w pierwszej połowie 2022 roku, mięsa indyka o 19 proc., wieprzowiny o 13 proc., a kurczaka o 10 proc., a wędlin o osiem procent.

W tym samym okresie najbardziej wzrosły ceny drobiu (o 23 proc.) i wołowiny (o 15 proc.) ., a wieprzowiny o 8 proc.

Ogólnie spadła sprzedaż detaliczna

Na początku roku badacze rynku konsumenckiego byli jeszcze w dobrym nastroju, że wszystko wróci do stanu sprzed pandemii koronawirusa.  Potem nadeszła rosyjska inwazja na Ukrainę i inflacja wzrosła.

Według wyników niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis) w czerwcu 2022 r. firmy handlowe odnotowały realny 8,8 proc. spadek sprzedaży w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Jak poinformował Destatis, jest to największy spadek w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku od początku szeregu czasowego w 1994 roku. Spadek jest związany z prawie 12-procentowym wzrostem cen żywności.

Warzywa są również mniej poszukiwane

Każdy, kto myśli, że mniej mięsa oznacza automatycznie więcej świeżych warzyw, jest w błędzie. W analizie półrocznej wolumen i sprzedaż warzyw są o kilkanaście procent poniżej wartości z 2021 roku.

Są to kluczowe dane dla rolników, a zwłaszcza hodowców zwierząt gospodarskich. I prawdopodobnie podsycą trend rezygnacji coraz większej liczby właścicieli z utrzymywania tych zwierząt.