Wirus NDV jest ważnym patogenem, wywołującym rzekomy pomór drobiu (chorobę Newcastle), ale także u dzikich gatunków ptaków. Obecnie stosowane na szeroką skalę szczepionki przeciwko chorobie Newcastle chronią zaszczepione ptaki przed chorobą, ale nie eliminują przenoszenia i rozsiewania zarazka oraz przenoszenia go na zdrowe zwierzęta.
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Atenach w stanie Georgia, stosując technologię odwrotnej genetyki, opracowali nową szczepionkę z fragmentów wirusa, który podobny jest do dzikiego typu NDV krążącego w środowisku. Nowa szczepionka nie tylko obniża śmiertelność i ostrość objawów u drobiu, ale również zmniejsza liczbę wirulentnego wirusa rozsiewanego przez zaszczepione ptaki.

Technologia odwrotnej genetyki umożliwiła nam utworzenie nowej szczepionki przez wymianę genu z tradycyjnej szczepionki na podobny gen obecnie krążącego w środowisku wirusa – tłumaczy mikrobiolog Qingzhong Yu.


Naukowcy zgłosili szczepionkę do opatentowania w 2009 roku. Teraz oczekują na licencję przyznawaną przez Amerykański Departament ds. rolnictwa (USDA).

Wirus NDV powoduje chorobę u ponad 250 gatunków ptaków i zazwyczaj atakuje układ oddechowy, przewód pokarmowy, a czasem i układ nerwowy. Symptomy to bezdech, kaszel, brak apetytu, biegunka. Najbardziej zjadliwe formy wirusa mogą powodować śmiertelność przekraczającą 90 proc. W Stanach Zjednoczonych w latach 2002-2003 ognisko choroby pochłonęło 3,4 mln ptaków, a koszt kontroli choroby tylko w Kalifornii wyniósł 160 mln dolarów.