W ubiegłym roku na terenie Mazowsza stwierdzono łącznie 110. przypadków wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 20 przypadków. W kwietniu rozpoczęła się akcja wiosennego szczepienia wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Kolejne przypadki choroby zostały stwierdzone u 3 lisów i jednego kota. 17 przypadek w miejscowości Nowa Pogorzel (gm. Siennica, powiat Mińsk Mazowiecki), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 18 przypadek w Warszawie (Białołęka, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 10 marca, 19 przypadek w miejscowości Hipolitów (gm. Halinów, powiat miński), gatunek: kot, potwierdzono 18 marca, 20 przypadek w Warszawie (Wawer, powiat warszawski), gatunek: lis, potwierdzono 18 marca.

Od 1 do 13 kwietnia 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii prowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka jest wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

- Apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe - powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie przeprowadzana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień dla lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.