Profesor Denis Kolbasov, dyrektor  Rosyjskiego Instytutu Badawczego Weterynarii, Wirusologii i Mikrobiologii zapowiedział, że testy szczepionki przeciwko ASF, przygotowanej razem z naukowcami z USA powinny rozpocząć się już w listopadzie 2013 r.

Kolbasov jednocześnie podkreślił, że - prace nad szczepionką były prowadzone równolegle w kilku krajach przez specjalistów z całego świata, przez ponad 40 lat. Głównym problemem było pozyskanie środków finansowych na ten cel. Dlatego kraje postanowiły się zjednoczyć w studiowaniu biologii wirusa ASF, rozwijaniu narzędzi i metod zwalczania tej choroby. W tej grupie badawczej, utworzonej przed laty znalazły się: Rosja, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy i niektóre z krajów Afryki.

W ramach współpracy międzynarodowej Rosyjscy naukowcy z Instytutu Badawczego Weterynarii, Wirusologii i Mikrobiologii razem z badaczami z amerykańskiego uniwersytetu w Illinois przygotowali szczepionkę przeciwko ASF. – Środek przeszedł już pierwsze testy laboratoryjne w listopadzie rozpoczniemy badania kliniczne – dodał prof. Denis Kolbasov.