42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się w stadninie w Janowie Podlaskim w dniach 7-9 sierpnia, 9 sierpnia zaplanowano aukcje koni "Pride of Poland", a następnego dnia - aukcja "Summer Arabian Horse Sail". Organizatorem imprezy jest Polski Klub Wyścigów Konnych.

Pokaz, w którym corocznie najlepsze polskie araby rywalizują o tytuły czempionów będzie w tym roku głównym wydarzeniem janowskiego święta koni arabskich.

- Aukcja w tym roku jest troszeczkę dodatkiem. Te ograniczenia, które wynikają z pandemii na całym świecie, one spowodują, że ona będzie na pewno inna niż wszystkie poprzednie. Jest możliwość licytowania przez telefon, zrobiliśmy wiele uproszczeń dla ajentów, natomiast ograniczenie możliwości przyjazdu kupujących wpłynie na wynik tej aukcji - powiedział Chalimoniuk.

Gwiazdą aukcji "Pride of Poland" - według Chalimoniuka - będzie klacz Perfinka ze stadniny w Białce, o którą pytają liczni kupcy z zagranicy. Klacz jest w dzierżawie w USA, wygrała tam wszystkie ubiegłoroczne czempionaty.

- Jest parę bardzo dobrych klaczy państwowej i prywatnej hodowli. Na pewno nie sprzedajemy najlepszych, ale oferta jest na tyle dobra, że mimo ograniczeń w podróżowaniu jakieś zainteresowanie będzie - zaznaczył Chalimoniuk.

- Myślę, że nie będzie najgorsza aukcja w historii - dodał.

Chalimoniuk zapowiedział, że z powodu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa nie będzie w tym roku sprzedaży jednorazowych biletów na pokazy i aukcję. Wejściówki w pierwszej kolejności będą przyznane hodowcom i właścicielom koni biorących udział w czempionacie, gościom z zagranicy, którzy, będą brali udział w aukcji i przedstawicielom sponsorów. Limitowana będzie obecność dziennikarzy. Pozostałe wejściówki zostaną rozlosowane wśród chętnych - zapowiedział Chalimoniuk.

Jak podał Chalimoniuk na czempionatowe pokazy zapisano rekordową liczbę 150 koni, 40 właścicieli. 61 koni zgłosiły państwowe stadniny, a 89 - prywatni właściciele.

- To jest bardzo istotny element ponieważ zwykle 75-80 proc. to były konie z państwowych stadnin - podkreślił Chalimoniuk. Dodał, że zgłoszono 65 klaczy najmłodszych, w wieku 1-3 lata, co świadczy o rozwoju hodowli.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że liczny udział koni prywatnych w czempionacie jest korzystny dla hodowli, państwo będzie ją wspierać.

- Sensem jest rozwój zainteresowania końmi w sferze prywatnej. Tym stadninom prywatnym towarzyszą szkółki jeździeckie, hipoterapia, rajdy, wykorzystywanie turystyczne, sportowe, to wszystko co nakręca rozwój hodowli, którą interesuje się bardzo wiele osób - powiedział Ardanowski.

Zapytany o ubiegłoroczne wyniki finansowe stadniny w Janowie Podlaskim minister Ardanowski odpowiedział, że będą one zgodnie z przepisami prawa opublikowane do końca września.

- Nie są to wyniki rewelacyjne, ale również nie ma żadnych powodów i podstaw do tego wszystkiego, co wokół stadniny działo się przez kilka miesięcy - dodał.

Padło też pytanie o ubiegłoroczną aukcję "Pride of Poland". Chalimoniuk odpowiedział, że wszystkie konie, które zostały na niej wylicytowane zostały odebrane, wpływy wyniosły ponad 1,7 mln euro.