Jednym z ważniejszych elementów obory są legowiska, które powinny zapewnić swobodę i higienę dla zwierząt. Jest to nieodzowne w utrzymaniu dobrostanu stada.

-Szukając oszczędności w budowie obory, nie oszczędzaliśmy na zdrowiu i komforcie zwierząt. Dlatego legowiska są wyłożone materacem całościowym soft-bet firmy Arntjen, który należy do najwyższej półki tego typu produktów - koszt ok. 500 złotych brutto na 1 legowisko- mówi Grzegorz Kulesza z Rębiszewa Studzianki.

Legowiska od ściany mają wymiary 2,5 m x 1,2 m, natomiast w podwójnym rzędzie 2,4 m x 1,2 m. Wysokość krawędzi legowiska wynosi 20 cm bez materaca. Mniejsza wysokość – zdaniem Kuleszy-może powodować, że krowy będą częściowo leżały na zimnym ruszcie, brudząc wymiona, a tym samym zwiększając ryzyko infekcji.

-W legowiskach zamiast powszechnie stosowanej deski zastosowaliśmy rurę plastikową o przekroju 125 mm, która tak jak deska ogranicza wsunięcie się krowy pod rury wygrodzenia ale pozwala na swobodne wyciągnięcie przednich nóg poza materac. Dzięki temu krowa może przyjąć wygodną pozycję, taką jak na pastwisku. Tego rozwiązania nie zastosowaliśmy u jałówek ponieważ są mniejsze i nie potrzebują aż takiego komfortu- dodaje Grzegorz Kulesza.