Jak poinformowała w piątkowej informacji PAIH, spółdzielnia pszczelarska Apis z Lublina rozpoczęła współpracę handlową z lokalnym dystrybutorem alkoholi w Portugalii.

W ocenie cytowanego w informacji szefa biura PAIH w Lizbonie Dariusza Dudy, Portugalia to wymagający i konkurencyjny rynek w segmencie napojów alkoholowych. - Jednocześnie rynek ten jest bardzo perspektywiczny: Portugalczycy piją w ujęciu rocznym najwięcej wina na świecie (ponad 62 litry per capita w 2019 r.), bardzo popularne są też różnego rodzaju likiery i nalewki - wskazał. Według niego polskie miody pitne "mogą zostać pozytywnie przyjęte na tym rynku i zacząć być postrzegane w świadomości Portugalczyków jako tradycyjny polski produkt".

PAIH zwróciła uwagę, że w wyniku działań podejmowanych m.in. przez Apis, Komisja Europejska zarejestrowała miody pitne jako tradycyjny polski produkt wysokiej jakości, wyprodukowany zgodnie ze staropolską recepturą. - Miód pitny to tradycyjny polski produkt z długoletnią historią. Kontynuatorką tradycji miodosytnictwa w Polsce od momentu swojego powstania w 1932 r. jest Spółdzielnia Pszczelarska APIS z siedzibą w Lublinie - zaznaczono.

Napoje polskiego producenta dystrybuowane są m.in. w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Japonii, Chinach, Kanadzie czy Australii - teraz "dzięki wsparciu PAIH, produkty APIS znaleźć można też na sklepowych półkach w Portugalii" - wskazano.

Spółdzielnia pszczelarska APIS w Lublinie to polska firma zrzeszająca producentów miodu i lider w tej branży - podano w informacji. Dodano, że w ramach współpracy z portugalskim dystrybutorem na tamtejszym rynku dostępne są różne gatunki polskiego trunku, m.in.: Staropolski Tradycyjny, Korzenny, Wściekła Pszczoła czy miód z Certyfikatem Ekologicznym.